Ne mondj le a tésztáról - Amit a tésztafogyasztásról tudnod kell
Magyarország kifejezetten a tésztafogyasztó országok közé tartozik. Rengeteg étel alapja a különböző formájú és ízű tészta, nem meglepő tehát, hogy az egyik legfontosabb élelmiszerünk közé tartozik. A tésztafogyasztással kapcsolatban azonban számos tévhit alakult ki, sokan hízlalónak tartják és egészségtelennek, ez azonban nem egészen így van.
Mit tartalmaz a tészta?
A boltokban kapható csomagolt száraztészták alapanyagai: tojás, gabonafélék és víz. Minél több tojást tartalmaz a tészta, annál nagyobb a vitamintartalma. A tésztában megtalálható többek között a B1-, a B2-, a B6-, az A- és az E-vitamin is. Ásványi anyagok közül pedig foszfort, kalciumot, kaliumot, magnéziumot tartalmaz. Egy igazi fehérjeforrás tehát, mely ezeken túl tartalmazza az összes olyan aminósavat is, ami a szervezet egészséges működéséhez nélkülözhetetlen.
A fogyasztásról
A tészta fogyasztását nagyban meghatározza az, hogy milyen feltét kerül rá. Tehetünk rá különféle zöldségeket - például kukoricát, paradicsomot, paprikát, csicseriborsót, zöldborsót, zöldbabot - és még számos további zöldség közül választhatunk. Ha ízesítésre gyógynövényeket használunk - mondjuk bazsalikomot vagy petrezselymet - akkor még tovább fokozhatjuk az egészséges étel ízét, arról nem is beszélve, ha olyan olajak képezik az adott étel alapját, amelyek esszenciális zsírsavat tartalmaznak.
A tésztát különböző salátákkal együtt elkeverve is fogyaszthatjuk, ami alacsony kalóriatartalmú és egyben laktató is. Ami a húsokat illeti: tehetünk rá sovány húsokat is, például halat, amelynek rendkívül magas a fehérjetartalma, a kalóriatartalma viszont alacsony. Vagy csirkemellet, sonkát és a pörkölt alapanyagaként szolgáló sertés vagy marhahúst.
Tudtad?
A tészta, amikor megvásároljuk, és még száraz formában áll rendelkezésünkre, akkor 10dkg körülbelül 350 kalóriát tartalmaz, ám miután kifőztük vízben, a kalóriatartalma csupán 100-200 kcal lesz.
A tésztának számos fajtája létezik, ezért függ az ételektől is, hogy mikor melyikre van szükségünk. A könnyebb tésztákat olyan ételekhez használjuk, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak mártást, a nehezebb tésztákat pedig sűrűbb állagú mártásokhoz javasoljuk.
A spagettitészta a bolognai és a sonkás tészta egyik alapanyaga, de lehet akár a makarónié is, de az utóbbira kaphatunk külön makarónitésztát is. Húsleveshez pedig a sokak által csigatésztát vagy cérnametéltet tálalhatjuk.
A tészta számos étel alapanyaga lehet, arra kell csak odafigyelnünk, hogy megfelelő mértékben és visszafogott rendszerességgel fogyasszuk. A boltokban rendkívül széles választékban kapható: durum, száraz, csiga, orsó, kályha, szóval mindenki megtalálhatja a számára megfelelőt.