Minden, amit tudni érdemes a migrénről
A nők 17 százaléka szenved a migrénes rohamoktól, míg a férfiaknak csupán a 6 százaléka. Ha felismerjük magunkon a lentebb olvasható tüneteket, forduljunk orvoshoz!
Milyen egy migrénes roham?
• A mérsékelten súlyostól az elviselhetetlennek tűnőig terjedő fájdalom, amely korlátozódhat a fej egyik oldalára, de érintheti mindkét oldalt is.
• Lüktető, pulzáló jellegű fejfájás.
• Mozgásra fokozódó fájdalom, amely gátolja a napi munka végzését.
• Általában hányingerrel vagy hányással jár.
• Fény- és hangérzékenység.
Kezeletlen esetben a migrén tipikusan 4-72 órán keresztül tart, a fejfájásos rosszullétek gyakorisága egyénenként változik.
Órákkal, napokkal a migrénes roham előtt, bizonyos jelenségek utalhatnak a közelgő migrénre.
Feldobottságot, rendkívüli energiát érezhet a beteg, vagy éppen aluszékony, ingerlékeny, rossz hangulatú, illetve szomjas és cukros ételeket kíván.
A migrén minden esetben, neurológus által felállított diagnózis alapján mondható ki, csupán öndiagnózis alapján nem.
Rendkívül alapos kivizsgálásra van szükség, mert a tünetek hátterében gyakran az agyi ér fejlődési rendellenessége áll.
Miért alakul ki?
• Életmódváltozástól
• Gyógyszerektől
• Fizikai tényezőktől
• Stressztől
• Élelmiszerektől, illatoktól
• Hormonális változások miatt
Megelőzhető?
Amennyiben változtatunk életmódunkon, csökkenthetjük a rosszullétek gyakoriságát és súlyosságát.
Figyeljünk: Bizony, ételek is kiválthatják ezt a nagyon erős fejfájást, Ha tudjuk ennek okát, mindenképp próbáljuk mellőzni őket étrendünkből. Illatok is állhatnak a háttérben, melyektől megfájdul a fejünk. Figyeljük, mi az a szag vagy illat, ami érzése után rendszeresen fáj a fejünk!
Mozogjunk: A rendszeres mozgás csökkenti a feszültséget, és hozzájárulhat a migrén megelőzéséhez.
Konzultáljunk orvosunkkal: Beszéljünk orvosunkkal a legjobb alternatívákat illetően!
Megelőző gyógyszerek
A megelőző készítmények szedésével csökkenthetjük a migrénes rosszulléteket. A legjobb hatás elérése miatt mindenképp kövessük orvosunk utasításait. Botulinum toxin: Egyes botox kezelésben részesülő betegek esetében megfigyelték, hogy fejfájásuk ritkábban alakul ki.
Vérnyomáscsökkentők: A bétablokkolókat és a kálcium csatornablokkolókat leggyakrabban magas vérnyomás és a koszorúér fokozott összehúzódási hajlamának kezelésére alkalmazzák, de csökkenthetik a migrénes rosszullétek gyakoriságát és súlyosságát is.
Depresszió elleni gyógyszerek: Bizonyos antidepresszánsok, kedvező hatásúak bármilyen típusú fejfájás, többek között a migrén megelőzésében is.
Epilepszia elleni gyógyszerek: Bár nem teljesen tisztázott milyen módon, de bizonyos antiepileptikumok hatékonyak a migrén megelőzésében is. A gabapentin egy másik rohamoldó gyógyszer.
Cyproheptadine: Ez a hisztamin receptorblokkoló, a szerotonin hatását is befolyásolja.