Lúgosítás az egészséges, fiatal testért
Megint egy újabb módja annak, hogyan lehetünk még egészségesebbek és energikusabbak, ez pedig a lúgosítás.
Nemrégiben találkoztam vele, először csak feliratok formájában, majd egy ismerősöm világosított föl, hogy mit is takar a lúgosítás valójában. Természetesen rengeteg köze van a táplálkozáshoz, mint általában mindennek, ami az egészséggel kapcsolatos.
Az új kutatások szerint a betegségek első számú oka a szervezet elsavasodása. Ha nem táplálkozunk megfelelően, vagy túl sok savasító étel eszünk akkor a testünk elsavasodik, akárcsak akkor, ha túl sok méreganyag halmozódik fel a testünkben, vagy elszaporodnak a mikroorganizmusok, és ha a testünk nem megfelelően pontja le a savakat, vagy nem semmisíti meg azokat. A szervezetünk úgy igyekszik megtartani a vér pH-értékét (7.5), hogy kivonja belőle a savakat, amiket a sejtek tárolnak, ez azonban a sejtek túlterheléséhez vezethet, ami megakadályozza a sejtszintű aktivitást. A test túlsavasodása kis problémától, úgy mint a bőr szárassága, egészen nagyig vezethet, mint például a rák.
Sajnos túl sok savasító élelmiszert fogyasztunk, és túl kevés olyat, ami helyreállítaná az egyensúlyt. A testben felhalmozódott zsír is a savasság miatt van, mivel a szervezet zsírsejteket termel, hogy elszállítsák a savakat a létfontosságú szervektől. Alacsony energia szint is jelentkezhet túlsavasodás esetén, mivel csökken a fehérjék és az ásványi anyagok felszívódása. A jó hír viszont, hogy egy kis étrendváltoztatással helyre állíthatjuk testünk pH-értékét. Míg az emberek átlagosan 90%-ban savasító ételeket esznek, az egészséges a 20% lenne.
Először is rengeteg folyadékot kell bevinni a szervezetbe, mégpedig naponta 15 kilónként 1 litert. Ami azért először rengetegnek tűnik, de meg lehet szokni.
Lehet vízlúgosítót is kapni, amit belekeverhetünk az ásványvízbe (szigorúan szénsavmentes), de a Szentkirályi ásványvíznek eleve 7.4-es a pH-értéke, vagy egy kis citromlevet is facsarhatunk bele, aminek szintén lúgosító hatása van. Aki szeretne lúgosítani, de nehéz vagy egyáltalán nem akar átállni az új étrendre, az különböző lúgosító termékek, étrend-kiegészítők közül válogathat. A lényeg, hogy egészségesen és normális keretek között tartsuk az étkezési szokásainkat. Ez annál is fontosabb, mivel a csupán lúgos étrendből sok olyan tápanyag kimarad, amire az emberi szervezetnek szüksége van, vagy alapvetően jót tesz neki. Helyes táplálkozás mellett a szervezet megoldja magának a pH-érték helyreállítást, de ehhez olyan ételeket is kell fogyasztanunk, így nem árt, ha többször eszünk olyat ami lúgosít.
A lúgosító ételek közé tartozik: a szója, a fűszerek többsége, fokhagyma, gyömbér, hagyma, hidegen sajtolt zsiradékok, banán, ananász, mazsola, cékla, retek, tökmag, a csírák, a krumpli és a zöld színű zöldségek, valamint friss tejtermékek (bárminemű tartósítástól mentesek). Nyugodtan fogyaszthattuk még citrusféléket, meggyet, kókuszt, kecsketejet, mandulát, répaféléket, karalábét, karfiolt cukkinit, spárgát, borsót és kelbimbót is. A legtöbb zöldség és gyümölcs tehát kifejezetten jó a lúgosság szempontjából, ami nem feltétlenül lúgosít, az is csak nagyon kis mértékben savasít (a zöldségek viszont egyáltalán nem).