Rácáfoltak a régi tévhitre: ilyen hatással van valójában a kávé a szívünkre
Sok kávét iszol és aggódsz az egészségedért? Akkor most egy kicsit megnyugodhatsz, a legfrissebb eredmények alapján ugyanis napi akár 2-3 csésze kávéfogyasztás csökkentheti például a szívelégtelenség kialakulását.
Élvezeti cikk vagy méreg?
A kávé az egyik legnépszerűbb ital világszerte, így nem csoda, hogy sokakat érdekel, hogy milyen hatással van a szervezetünkre a rendszeres fogyasztása. Míg néhány évtizede a kávéivást még a keringési betegségek kockázati tényezőjének gondoltuk, egy idő után elkezdtek megjelenni a benne lévő anyagok pozitív hatásait ismertető tanulmányok. A legújabb kávéfogyasztással kapcsolatos kutatásból az derült ki, hogy az orvosok és a kávé ellenzőinek aggodalmaival ellentétben a kávéfogyasztás valójában megvédheti a szívet, ahelyett, hogy szívproblémákat okozna vagy súlyosbítaná azokat – írja a hirado.hu. A napi két–három csésze kávé fogyasztása akár tíz–tizenöt százalékkal csökkentheti a szívbetegség, a szívelégtelenség vagy a szívritmuszavar kialakulását – derült ki három nemrég közzétett kutatás eredményéből.
„Mivel a kávé felgyorsíthatja a szívritmust, egyesek attól tartanak, hogy fogyasztása kiválthat vagy súlyosbíthat bizonyos szívproblémákat. Innen származhat az az általános orvosi tanács, hogy ne fogyasszunk egyáltalán a fekete nedűből” – magyarázta Peter M. Kistler, a kutatás vezetője, ritmuszavar szakértő. Hozzátette, a kutatásból egyértelműen kiderült, hogy kávéfogyasztásnak vagy semleges hatása volt, tehát nem ártott, vagy pozitív hatása volt a szívre.
A kutatáshoz az UK Biobank adatbázisát használták fel, melyben mintegy félmillió ember egészségi állapotát követték legalább tíz éven keresztül. Belépéskor a résztvevőknek egy tízes skálán kellett értékelniük, hogy mennyi kávét fogyasztanak egy nap, ez lehetett nulla, egy csésze, de akár hat vagy annál több is.