Figyelj oda a tünetekre - Az alvászavar következményei
Az álmatlanságnak számtalan oka lehet és érdemes odafigyelnünk a jelekre, mert hosszú távon több problémát is okozhat, ha nem tudjuk kellően kipihenni magunkat. Összeszedtük az álmatlanság legfontosabb jeleit és a megoldási lehetőségeket.
A gyakori álmatlanság az emberek nagy részét érintő probléma, de csak kevesen fordulnak ezzel a panasszal orvoshoz, vagy egyszerűen csak feliratnak egy altatót és ezzel átmenetileg megoldják a problémát. Azonban hosszú távon érdemesebb a pontos kiváltó okokat megkeresni.
Álmatlanságról akkor lehet beszélni, ha az elalvási képesség vagy az alvás ideje nem megfelelő, illetve ha ezek a zavarok legalább egy hónapja jelentkeznek. Ilyenkor érdemes orvosi kivizsgálásra jelentkeznünk, hogy megtalálják a kiváltó okokat.
Alvászavar következményei
A hosszú távú alvászavar főleg azért veszélyes, mert különböző idegrendszeri problémákat okozhatnak. Kezdetben az álmosságot kivédhetjük koffein tartalmú italok fogyasztásával, de ha túl sokat iszunk belőle az sem jó az egészségnek és ettől függetlenül is egy idő után előjöhetnek a kimerültség jelei.
Főleg a napközbeni koncentrációs zavarok, fáradtság tüneteit észlelhetjük először, de a későbbiekben akár cukorbetegséghez, magas vérnyomáshoz és depressziós tünetekhez is vezethet, ha nem tudjuk megfelelően kialudni magunkat.
Kezelése
Ha csak átmeneti problémáról van szó, akkor nyugodtan kipróbálhatjuk a különböző házi praktikákat. Ki lehet például próbálni a különböző nyugtató hatású teákat vagy lefekvés előtt a langyos tej ivása is segíthet az elalvásban.
Azonban ha nagyobb kivizsgálásra van szükségünk a probléma megtalálásához, akkor akár kardiológiai, fül-orr-gégészeti és esetleg pszichiátriai kivizsgálás is szükséges lehet. A kiváltó ok megtalálása után pedig általában gyógyszerek segítségével kezelhetjük az alvászavart. Viszont előfordulhat, hogy pszichológus segítsége is kell a panaszok megszüntetéséhez