Egy rettegett vírus, a HIV - Tények és tévhitek az AIDS-ről
Az AIDS szó hallatán sokan rettegni kezdenek, ami érthető, hiszen a rák mellett ez a világ egyik legsúlyosabb betegsége. Ennek ellenére az emberek többsége vajmi keveset tud róla, és a HIV-fertőzésről rengeteg hamis információ is kering. Most tisztázzuk a különböző hiedelmeket, és közelebbről megismertetjük az AIDS-et.
Tények
Az AIDS jelentése szerzett immunhiányos tünetegyüttes, az emberi immunhiány vírusa, vagyis amit a HIV-fertőzés idéz elő. Már régóta létezik, de először 1981-ben azonosították. A HIV az immunrendszer sejtjeit, elsősorban a T-limfocitákat támadja, és ez idővel fertőzések, daganatok megjelenéséhez vezet. A HIV nem gyógyítható, a halálozási arány egyelőre 100 %-os, de a jelenleg alkalmazott gyógyszerek nagymértékben meghosszabbíthatják a beteg életét.
Bizonyára mindenki tisztában van vele, milyen úton kapható el a vírus. Vérrel, ondóval, illetve hüvelyváladékkal és anyatejjel terjed. Elsősorban tehát óvszer nélküli szexuális együttlétek alkalmával, illetve drogfogyasztáskor, közös tű használata során tudunk megfertőződni. Előfordul, hogy egy fertőzött vérkészítmény vezet katasztrófához, vagy a kismama szoptatás révén adja át gyerekének a vírust, de nem tévedés, hogy bármilyen nyílt seb fenyegetést jelent.
Sajnos sokan vannak, akiknél a tünetek akár évekkel a fertőzés után jelentkeznek – azért sajnos, mert eközben megfertőzhetnek másokat, hiszen nem tudnak a betegségről. Másoknál azonban már néhány nappal a fertőződés után megjelennek a szimptómák, bár ezek nem túl jellegzetesek: láz, fáradtság, torokfájás, esetleg kiütések.
Tévhitek
A legtöbben azt gondolják, hogy ha HIV-fertőzött valaki, akkor AIDS-es, ám ez nem igaz, illetve nem feltétlenül igaz. A vírus elpusztítja az úgynevezett CD4 immunsejteket, de megfelelő gyógyszeres kezeléssel akár évtizedekig lehet a HIV-fertőzött AIDS-mentes. Az AIDS ugyanis csak akkor alakul ki, ha a CD4 immunsejtszám a vérben 200/milliliter alá esik.
Bár erről alapvetően kevés az információ, de az emberek többsége valószínűleg úgy vélekedik, hogy egy HIV-pozitív nőnek nem lehet egészséges gyermeke. A fertőzést a kismama valóban átadhatja a babának a terhessség alatt, vagy születéskor, de ma már vannak olyan kezelési módok, melyek megvédik a magzatot.
Sokan félnek a HIV-pozitív betegektől, úgy tartják, nagyon veszélyes egy ilyen ember közelében élni. Ám ez sem igaz. Érintéssel, öleléssel, tüsszentéssel, puszival, közös evőeszközök használatával, de még egy piszoárból visszafröccsenő cseppel sem terjed a HIV, és ép bőrfelületen nem tud áthatolni! Akár csókolózhatunk is egy beteggel, hiszen nyállal sem adható tovább. Sok olyan pár él egymással boldogan, akik közül az egyik fertőzött, a másik egészséges, hiszen csak minimális odafigyelés kell a fertőződés elkerüléséhez.
Sokan azok közül, akik már fertőzöttek, úgy gondolják, nekik már felesleges védekezni. Ez magától értetődően nem igaz, ha a párja egészséges, de akkor sem, ha mindketten HIV-pozitívak. Az óvszer mellőzése esetén könnyen megtörténhet, hogy egy másik vírustörzzsel fertőződik meg a beteg, ami ellen az aktuális gyógyszere nem hat.