Amire érdemes odafigyelni - A horkolás legfontosabb okai
Sokan ébredtünk már arra, hogy párunk, családtagunk vagy ismerősünk annyira horkol, hogy a mi álmunkat megzavarta vagy éppen arra, hogy minket ébresztenek fel, hogy horkolunk. Előfordulhat, hogy csak a kimerültségtől, fáradtságtól horkolunk. Ha viszont ez a jelenség gyakran előfordul, érdemes figyelmet fordítanunk rá.
Íme, néhány olyan alapvető ok, amely alvás közben horkolást válthat ki.
Ha gyermekkorban jelentkezik a tünet, akkor valószínűleg a garat vagy orrmandula nagyobbodása okozza a horkolást. Ha gyermekünk egy héten 3-4 éjszakát horkol, célszerű orvoshoz vinnünk, és elvégezni a vizsgálatokat. Sok esetben kiveszik a mandulákat, ami megszünteti a horkolást.
A kismértékű orrsövényferdülés általában nem okoz panaszokat, viszont ha nagyobb mértékben jelentkezik, előidézheti a horkolást. Kutatások szerint az asztma és az allergia akár kétszeresére is növelheti a horkolás esélyét, a gátolt orrlégzés miatt. Terhesség idején a súlygyarapodás és a has megnövekedése a tüdőre és a légcsőre gyakorolt nyomást szintén megnöveli.
Az életmódunk is összefüggésbe hozható a horkolással. Akik alkoholt fogyasztanak vagy késői órákban étkeznek, azoknál ugyanolyan hatást idéz elő mindkét eset a szervezetünkben. A szövetek sokkal hamarabb és nagyobb mértékben fognak ellazulni. A garat falai „összepréselődnek”, majd elkezdünk horkolni.
Akik rendszeresen dohányoznak, azoknál is nagyobb az esélye a horkolás kialakulásának. A felmérések szerint a dohányosok gyakrabban veszik szájon át a levegőt, a garat-gége folyamatosan irritálva van, és az orrnyálka is megduzzadhat, ami tovább növeli a horkolás esélyét. Kevés mozgás esetén is kialakulhat a horkolás, mert az izomtónus és a szövetek ernyedtebb állapotba kerülnek.
Ha mi magunk vagy bármelyik ismerősünk gyakran horkol éjszaka vagy napközben, érdemes átesni egy kivizsgáláson, és kideríteni, hogy milyen ok állhat mögötte.