Egy új kutatás szerint sokkal könnyebb védekezni a demencia ellen, mint eddig hittük
Egyszerűen csak ügyelnünk kell rá, hogy ne legyen magányos az életünk - állítják a tudósok.
Az elköteleződésen múlik minden?
Védhet a demenciától, lassíthatja a kialakulását a nagy háztartás, a családi kötelékek egy ausztrál tanulmány szerint – írja az MTI.
Több mint 180 ország 60 évesnél idősebb lakosai életszínvonalának változásait elemezte az Adelaide-i Egyetem kutatócsoportja. A szakértők azt találták, hogy a családban élők körében kisebb eséllyel alakult ki demencia, vagyis időskori elbutulás, mint az egyedül élőknél, tekintet nélkül más tényezőkre, köztük az életkorra vagy az urbanizációra.
A tanulmány bizonyította, hogy a közösségben élés gyakorlati előnyökkel jár.
„Azon kevés faj egyike vagyunk, amely az évezredek során alkalmazkodott ahhoz, hogy kiterjedt családi csoportokra támaszkodjon. A kis közösségekben általában rendszeres étkezési idők vannak, beszélgetés, az emberek ellenőrzik bevette-e a családtag a gyógyszereit, ösztönzik a rendszeres tevékenységet” – írta Maciej Henneberg, a tanulmány vezető szerzője egy közleményben. „Ez az elköteleződés – amennyiben pozitív – serkenti a gyakran kötődéshormonnak hívott oxitocin termelődését, melyről kimutatták, hogy előnyösen hat az egészségre azzal, hogy védi a szívet és az érrendszert, amely az úgynevezett vaszkuláris demenciával függ össze. Ezáltal lassíthatja is a demencia kifejlődését” – tette hozzá.
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) szerint a világon több mint 55 millióan élnek demenciával, az esetek akár 70 százaléka köthető az Alzheimer-kórhoz. A világon a demencia a hetedik a halálokok között.
Fotó: 123rf
A legtöbben az elfogyasztott szénhidrát mennyiségét, minőségét, cukorbetegek ezek mellett a gyógyszert, az inzulint gondolják a leghangsúlyosabb faktoroknak. Ebben igazuk is van. Azonban ezen kívül még 38 különböző tényező létezik, mely szerepet játszik vércukorszintünk alakulásában.