Fájdalmas visszér? Természetes megoldások, amikre nem is gondolnál
A főként lábon jelentkező kékes, kidudorodó visszerek nem csak csúnyák, de sok esetben fájdalmasak is. Ha azonban kellőképpen odafigyelünk, a sebészi beavatkozás a legtöbb esetben könnyen elkerülhető, mutatjuk, hogyan!
Mi is az a visszértágulat?
A visszerek vagy más néven vénák olyan gyűjtőerek, amelyeken keresztül a vér a szövetektől a szívhez áramlik. A billentyűk meggyengülésekor vagy rossz zárásakor a vér visszafelé áramlik és összegyűlik, ami az ér kidudorodásához vezet. A kacskaringós, kékeslila erek rendszerint a lábszáron, a térdhajlatban vagy a combon tűnnek fel. Az enyhe kellemetlenséget jelentő visszér azonban lábfájással vagy bokaduzzadással is járhat, sőt a bőr pikkelyesedéséért és viszketéséért is felelhet.
Az okok
A genetika és a hormonális tényezők meghatározóak e betegség kialakulásakor. A visszér nem csak öröklődik, de azt is tudni kell róla, hogy nők esetében négyszer gyakoribb, mint a férfiaknál. A túlsúly és a terhesség is előidézhetik a kellemetlenséget, mivel ilyenkor is nehezül a vér visszaáramlása a szívbe, illetve várandósságkor az érfalak is gyengülnek. A visszértágulat előfordulási valószínűségét fokozza, ha valaki sokat áll, keresztbe tett lábbal ül vagy az életmódja mozgásszegény. A májzsugorban és szívelégtelenségben szenvedő betegek is nagy valószínűséggel szenvednek ettől a problémától.
Természetes segítség
A visszérbetegség sokak életét megnehezíti (hazánkban népbetegségnek számít), ezért fontos, hogy időben kezeljük a panaszokat. Szerencsére számos természetes megoldás is létezik, bizonyos gyógynövények és antioxidánsok ugyanis hatékony segítséget nyújthatnak a visszér okozta panaszok kezelésében, de akár megelőzésre is használhatjuk őket:
- Diozmin: Leginkább a citrusfélékből vonják ki, de nagy mennyiségben található a lóherében és az izsópban is. A flavonoidok közé tartozik, tehát erős antioxidáns hatású. A vénák krónikus megbetegedései esetén használják, így alkalmas többek között a seprűvénák, lábdagadás, nehézláb-érzés, sőt a vénás eredetű fekélyek kezelésére is.
_ - Rezveratrol: Elsősorban a vörös szőlőfélék héjában (és így a vörösborban) megtalálható polifenol, amely szintén erős antioxidáns. Erős gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, emellett a keringési rendszerre is jótékony hatással bír, ugyanis csökkenti a magas vérnyomást és megakadályozza az érfalak kóros tágulását.
_ - Vadgesztenye: A népi gyógyászatban régóta használt gyógynövény visszerekre és keringési panaszokra. Legfontosabb hatóanyaga a termésből kivont eszcin érszűkítő, gyulladáscsökkentő, és a vénák tónusát fokozó hatású, míg a kéregből kinyert eszkulin növeli a hajszálerek ellenállóságát.
- Ázsiai gázló (tigrisfű, gotu kola): Ahogy neve is sejteti, Ázsiában elterjedt növény, amelynek keringési rendszerre gyakorolt jótékony hatását számos kutatás bizonyítja. Javítja a nyirokrendszer működését és az erek általános állapotát, ezáltal a végtagokban jelentkező vizesedést, az értágulatok kialakulását és a fekélyesedést is hatékonyan előzi meg. Kialakulásuk esetén csökkenti a tünetekkel járó kellemetlenségeket.
_ - Szúrós csodabogyó: Egész Európában és Ázsiában elterjedt, Magyarországon védetté nyilvánított gyógynövény, amelyet régóta használnak visszeres problémák kezelésére. Fő hatóanyagai a ruszkogeninek, melyek érszűkítő és gyulladáscsökkentő hatásúak, ezért kitűnően alkalmazható a visszerek okozta érgörcsök, bőrviszketés, nehézláb-érzés kezelésére.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Az érgyulladás jele lehet, ha a visszértágulat környéke egyre vörösebbé válik. Mivel a felületes visszér gyulladása szinte mindig rögösödéssel, a felületes véna trombózisával jár együtt, ezért ebben az esetben mindenképp forduljunk szakemberhez. Akkor is keressük fel orvosunkat, ha a lábfájdalom miatt egyre nehezebben járunk, elszíneződött vagy hámlik a bőrünk, esetleg sebesedik a visszér környéke.