Aggasztó tünetek, melyek hátterében a stressz állhat
A feszült pillanatokkal teli élettől csak kevesen menekülhetnek el, a többség számára a stressz életük megkerülhetetlen részévé vált. Épp ezért érdemes minél jobban megismerni ezt a jelenséget, hiszen következményeként nem csak heves szívdobogást vagy magasabb vérnyomást tapasztalhatunk. Gyakran egy-egy elhúzódó, makacs panasz hátterében is a feszültségek gyakori átélése húzódik meg.
Fájó, vérző íny
A feszültség hatására csökken az immunrendszer ellenállóképessége, így az íny is kiszolgáltatottabbá válik a káros baktériumokkal szemben, amelyek hatására irritálttá válik és vérezni is kezdhet. Az ínyvérzésnek persze számos más oka is lehet, így a meditáció mellett a fogorvos felkeresése is ajánlott.
Izomfájdalom
A stressz hatására kötötté és merevvé válhat az izomzat, így még az izomgörcsök gyakorisága is növekedhet, ami a szem esetén akár rángatózáshoz is vezethet. A legtöbben azonban az izmok feszültségének negatív hatásait a mindennapjaikat megkeserítő hát- és vállfájás formájában tapasztalják meg.
Rémálmok
Ha agyunk huzamosabb időn keresztül gyakran tapasztal félelmet és szorongást, s nem tudja, hogyan birkózzon meg vele, akkor a rémálmokat hívhatja segítségül, hiszen ezek sokat segíthetnek a nehéz, aggasztó események, helyzetek és a velük járó negatív érzelmi hatások feldolgozásában.
Bőrbetegségek
A zaklatott pillanatok sokaságának hatására a szervezetben olyan biokémiai változások mehetnek végbe, amelyek következményeként bőrbetegségek (ekcéma, kiütések) jelenhetnek meg, vagy a már meglevőek állapota súlyosbodhat.
Állkapocsfájdalom
Feszült helyzetekben sokan túl erősen szorítják össze a szájukat, ami az állkapocs izmainak megterheléséhez és fájdalmához vezet. A bizonyos esetekben szintén a feszültség hatására megjelenő éjszakai fogcsikorgatás is hasonlóan káros hatású, hiszen rendkívül romboló hatású a fogakra.
Fájdalmas menstruáció
A feszült pillanatokat gyakran átélő nők sokkal nagyobb eséllyel tapasztalnak menstruációs fájdalmakat, ugyanis a stressz hatására a szervezetben felszabaduló anyagok erősebbé teszik a méh összehúzódását. A zaklatott életmód másik menstruációra gyakorolt hatása a ciklusok rendszertelenné válása.
Hajhullás
A nagymértékű hajhullás hátterében a gyakori idegeskedés is állhat.
Legyengült immunrendszer
A kevésbé aktív immunrendszer hatására a stresszel gyakran szembesülők mindenféle megbetegedéssel szemben kiszolgáltatottabbá válnak. Szerencsére ez általában csak kisebb kórok kialakulásához vezet, ám hosszabb távon ezek a gyakori betegeskedések is megterhelik a szervezetet.
Emlékezeti zavarok
A feszült pillanatokban termelődő hormonok a memóriára is rossz hatással vannak, hiszen ideiglenesen negatív hatást gyakorolnak az idegsejtek működésére. Szerencsére az érintettek nyugodtabb körülmények közé kerülésével a probléma rövid időn belül megszűnik.