A kis sérülés is nagy bajhoz vezethet - Mi a teendő veszélyhelyzetben?

Mindennapi életünk során számos olyan kisebb balesetet szenvedhetünk el, amelyeknek komolyabb következményei lehetnek, ha nem figyelünk. Cikkünkben megmutatjuk, melyek ezek és mi ilyenkor a teendő!

Nem tudjuk, mi a teendő

„Sok esetben tapasztaljuk, hogy olyan sérülésekkel kerülnek emberek kórházba, amelyeket otthoni kezeléssel is orvosolni lehetett volna, ha kellő időben és a megfelelő módon cselekszünk. Fontos lenne, hogy úgy tudjuk kezelni sérüléseinket, hogy azzal valóban segítsünk, és ne fokozzuk a bajt, azáltal, hogy elbagatellizáljuk a helyzetet vagy rosszul kezeljük. Ebben szeretnénk most segíteni.” - mondta dr. Czakler Éva, az idén 10 éves Országos Mentőszolgálat Alapítvány alelnöke, mentőorvos.

Égés és forrázás

A leggyakoribb otthoni balesetek közé tartozik az égés és a forrázás, amelyek az esetek többségében szerencsére csak könnyebb sérülés formájában fordulnak elő, de kezelnünk akkor is kell őket. Ha a baj már megtörtént, első lépésként legalább 10 percig folyó hideg víz alatt hűtsük az égett/forrázott bőrfelületet. Ha kisebb felületű a sérülés, a bőr kipirosodott, de nem hólyagosodott, akkor elegendő az otthoni kezelés. Ha a terület felhólyagosodna, semmiképpen se próbáljuk meg felnyitni vagy eltávolítani a hólyagokat, és forduljunk orvoshoz.

Bokaficam és rándulás

Lehet ficam vagy rándulás, a lényeg, hogy ne bagatellizáljuk el, mert a nem kezelt vagy rosszul kezelt mikrotraumás sérülések akár bokaízületi porckopáshoz (artrózis) is vezethetnek. Bokaficam esetén a bokaízület sérül, amely erős fájdalmat és nyomásérzékenységet okoz. Megfelelő kezelés nélkül pedig a sérülés könnyen szalagmegnyúlással vagy szalagszakadással is végződhet. 48 órán keresztül mindenképpen pihentetnünk kell a sérült lábat, éjszakára fel kell polcolni, és javasolt még akkor is, amikor már úgy érezzük, hogy lábra merünk állni. A krémek segíthetnek a fájdalomcsillapításban, a finom gyakorlatok pedig a bokakörnyéki tartó izmok erősítésében.

Rándulás esetén a fájdalom és a duzzanat is nagyobb. Ilyenkor a 48 órát még szigorúbban kell vennünk, ha a műtéti beavatkozást el szeretnénk kerülni. Ha a sérült lábra nem tudunk ráállni, és a borogatásra nem szűnik a fájdalom, mindenképpen menjünk orvoshoz, mert ebben az esetben a szakszerű kezelés már elengedhetetlen.

Fotó: beauty-cleanse.com

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Lifestyle
A Rák nagyon szerencsésnek érezheti magát a pénzügyekben az és üzleti életben. Heti horoszkóp.
Lifestyle
Bár a legtöbb gyógynövénytől semmi baja nem lesz a kedvencednek, sőt, van egy olyan, amit semmiféleképpen nem szabad megennie, ugyanis komoly mérgezést is kaphat tőle az eb.
Sztárok
Az Irigy Hónaljmirigy tagjai, Sipos Péter és Sipos Tamás is kipróbálta magát a Legyen Ön is milliomos legújabb évadában. Egy gasztronómiai kérdés állította meg őket!
Sztárok
Sokan nem értik a mai fiatalság nyelvezetét, de ez a kilencvenes években sem volt másképp – akkoriban is rengeteg szleng kifejezés hódított. Vajon mennyire ismerik ezen szavak jelentését a Demjén-...
Home&Design
Tedd meg ezt az apró, de életmentő lépést még ma – hiszen az életed a legnagyobb érték!
Lifestyle
A zárkózottság nem hibaként vagy gyengeségként értelmezendő – sokszor az önvédelem egyik formája. Azok, akik nehezebben nyílnak meg, gyakran rendkívül mély és összetett személyiségek, akiknek...