A várandósság alatti vizesedés okai és legjobb ellenszere
A vizesedés problémája olyan természetes a kismamáknál, minthogy a nap felkel és lemegy. De ennek valóban így kell lennie? Jól sejted, ha ezzel foglalkozom, akkor valószínűleg azt gondolom, hogy nem kell beletörődni.
Bartha-Darabos Ivett - blogger
Személyi tréner, sportember, nő és kismama vagyok, aki utazásra hív a fitt várandósságon innen és túlra. Kérdéseitekkel megkereshettek e-mailben vagy Facebook-on is, szívesen állok rendelkezésetekre, illetve kételyekkel és ötletekkel is fordulhattok hozzám.
A vizesedésről
A vizesedés elsősorban keringési problémákra szokott utalni, de ez nálunk, várandósoknál sokkal összetettebb dolog. A hormonok miatt a szervezetünk raktározásra áll át és ez a vízre is vonatkozik. Ráadásul minél kevesebb vizet fogyasztunk, annál többet igyekszik kis fóka testünk megtartani, hogy szükség esetén biztosítsa az utánpótlást magzatunknak.
Óriási megkönnyebbülés, de ettől még nem lesz jó buli… A lassabb nyirokkeringés és a több folyadék keringetése óriási terhet ró a szívre, a tüdőre, ízületekre és a vérkeringésre is. Ezzel együtt a vizesedő kismamák bőre hajlamosabb striákra, amik sajnos gyakran örökre megmaradnak, miközben az estek jó részében tehetnénk ellene.
Genetika?
Megeshet, de magamon tettem próbát. 3 nap mozgástilalommal éltem, ami meg is hozta az eredményt egy kis időjárási anomáliával megfejelve: elkezdett vizesedni a lábam és a kezem is. A bőröm feszült, és erős diszkomfort érzetem lett. Elnehezedtem és a levegőt sem a szokásos könnyedséggel vettem. Nem lett túl jó kedvem tőle és a pihenéssel csak rosszabbodott. Ennek legfőbb oka, hogy estére a test keringése lassult, és a lábakban, végtagokban gyűlt össze a víz elsőként, mely effektíve pang ilyenkor a szervezetben.
Ha nem pihenés, akkor mi?
Sejtheted: az aktivitás növelése a megoldás! Sok-sok víz fogyasztása mellett a keringés fokozása napi szinten válik szükségessé. Naponta legalább 30 percre emelkedjen a pulzusod minimum 110 fölé. Ekkor kezd el a nyirokkeringés jelentősen aktiválódni. Ha ez megvan, akkor ez napi 60-70 percig növelhető. A mozgással életre is keltjük egész testünket, és arra sarkalljuk, hogy hasznosítsa, keringesse, cserélje a vizet raktározás helyett. Elmúlik a megtartó törekvés, és szívünk, tüdőnk teljes erővel a felfrissülésen dolgozik, munkája könnyebb és gördülékenyebb lesz.
Fontos lehet, hogy a pihenőidőnkben tényleg pihentessük a lábat, polcoljuk fel, ami azt jelenti, hogy a lábak kerüljenek a csípő magassága fölé. (Lehetőleg ne töltsük így az egész napot.)