A baba érdekében: aranyszabályok, ha terhesen is edzenél
Előző bejegyzésemben kifejtettem, mennyi előnnyel jár, ha várandósan is mozogsz. Most azt összegzem, mire figyelj oda az edzések során.
Bartha-Darabos Ivett - blogger
Személyi tréner, sportember, nő és kismama vagyok, aki utazásra hív a fitt várandósságon innen és túlra. Kérdéseitekkel megkereshettek e-mailben vagy Facebook-on is, szívesen állok rendelkezésetekre, illetve kételyekkel és ötletekkel is fordulhattok hozzám.
Így eddz, ha gyereket vársz
Az első 12 hétben a gyalogláson kívül nem ajánlott más edzés. Gyakorlatilag ez helytálló is, azonban ha a szervezeted igényli, akkor kifejezetten laza edzéseket lehet tartani, de nagy elővigyázatossággal kell eljárni a 12-ik hétig! A tested változásaihoz igazodnod kell. Ez nem opció, ha vigyázni akarsz magatokra. Tehát folyamatosan változtatnod kell a gyakorlatok végrehajtásán, illetve egyeseket el is kell hagynod.
A hasizmokat a második trimeszterben még lehet edzeni, de ne terheld túl. A normál gyakorlataidhoz képest ez inkább átmozgatás, mint edzés. A 6-ik hónaptól kezdve viszont kerülendő a hasizom közvetlen terhelése.
Az ízületek és szalagok elkezdenek lazulni az utolsó trimeszterben, így a guggolás, kitörés és hasonló gyakolatok kényelmetlenné válhatnak, illetve veszélyessé. Ha azt érzed, hogy a szokásos gyakorlatot hiába végzed szabályosan, mégsem teljesen azt és ott érzed, mint szoktad, akkor változtass, mert elindult a folyamat. Számos opció létezik ugyanazon izmok, izomcsoportok elérésére. Különösen fontos a hátizmok edzése, mivel a gerinc előreesik, és az izmok megnyúlnak, ezzel csökken annak támasztása.
Figyelj, hogy a testhőmérsékleted ne menjen 38 fok fölé. Főként a cardio mozgásoknál jelent ez problémát, így ezeket kerüljük ebben az időszakunkban. Helyette az aerob gyakorlatok élveznek elsőbbséget.