Óva int a szakértő: ha ezekre a dolgokra nem figyelsz napközben, egész éjjel rosszul fogsz aludni

A hosszútávú alvásmegvonás nemcsak a másnapjainkat dönti romba, de egészségünket is kedvezőtlenül befolyásolja – szerencsére azonban van megoldás arra, hogy megálljt parancsoljunk ennek a folyamatnak.

Érdemes ezeket észben tartani

Szinte nincs olyan ember, aki ne találta volna már szembe magát alvási nehézséggel. Van, akinek ez egy-egy életeseményhez kapcsolódóan kopogtat be az életébe, míg másnak tartósan – akár szomatikus akár pszichés okok miatt – fennálló problémát jelent az alvászavar. „Az alvásmegvonás nagyon gyakori jelenség. Amikor csak 6 vagy 4 órát alszunk, esetleg valami miatt kimarad egy teljes éjszaka, ezekben az esetekben rövidtávú alvásmegvonásról beszélhetünk. Ugyanakkor háromból két ember hosszútávú alvásmegvonással küzd, amely évek, esetleg évtizedek óta fennáll. Míg az előbbi esethez fáradtság, koncentráció- és reakcióidőcsökkenés társul, addig az utóbbi esetében az előzőek mellé depresszió, magas vérnyomás, cukorbetegség, demencia vagy épp elhízás is felléphet, amennyiben kezeletlen marad a hosszútávú alvásmegvonás” – mondja Dr. Dombovári Magdolna a SomnoCenter Budapest Alvásszavar Központ neurológus szakorvosa, aki hangsúlyozza: az alvásvizsgálat minden esetben segíthet tisztázni a probléma okozóját. Csak így derülhet fény arra, hogy mi áll az alvászavar hátterében és miként kezelhető. Mielőtt szakemberhez fordulnánk érdemes szem előtt tartanunk néhány szempontot, amelyek javíthatnak alvásunk minőségén. A részletekért olvass tovább a galériában!

Szánjunk elég időt az alvásra Felgyorsult életmódunk miatt bőven akadnak olyanok, akik sajnálják az időt az alvásra. Persze elképzelhető, hogy mindez valamilyen átmeneti ok miatt esik nehezünkre. „Itt is beszélhetünk rövidtávú problémáról, amikor valamilyen feszültség, trauma miatt nem vagy nehezen tudunk elaludni. Ezeken idővel túlteszi magát az ember. Azonban ha heti háromszor, több, mint három hónapot meghaladóan fennáll ez az állapot, a probléma hosszútávú, krónikus. Sokan nem is szánnak elég időt az alvásra, pedig ha kialudtuk magunkat hatékonyabbak vagyunk másnap. Sokszor az óvodás korú gyerekeket is nehéz rávenni az alvásra. Felnőttként pedig ránk hárul a feladat, hogy magunkra parancsoljunk, ideje aludni. A legtöbben azért nem alszanak időben, mert még tesznek-vesznek, így könnyen 5-6 órára csökken az alvásidejük” – figyelmeztet az alvással kapcsolatos kihívásokra a szakorvos, aki 7-8 óra alvást tart optimálisnak.
Kattints a további képekért!

Mindössze három hozzávalóra van szükség ahhoz, hogy elkészítsd azt az italt, amely hatalmas segítséget nyújthat számodra, ha alvási zavarral küzdesz.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Utazás
A közismert meteorológus a TV2 Mokkájában vázolt meglehetősen borús képet a következő napok időjárásáról.
Lifestyle
A szénhidrátok évtizedek óta a táplálkozással kapcsolatos viták középpontjában állnak. Egyes diéták az ellenséget látják bennük, míg mások szerint nélkülözhetetlenek a test optimális működéséhez.
Home&Design
Elsőre álomszerű megoldásnak tűnhet, de érdemes alaposan átgondolni, hogy a mindennapi használat során valóban megfelelnek-e az igényeinknek. Bár az esztétika fontos szempont, egy konyhánál a...
Lifestyle
Brigitta egy TikTok-videóban számolt be róla, hogy az édesanyja megálmodta az ötös lottó nyerőszámait, amit ki is húztak, de egy baki miatt nem kapták meg a pénzt.
Egészség
A hideg idő kihívásai ellenére megfelelő előkészülettel sokat tehetünk ízületeink védelme érdekében, azonban ha a tünetek jelentősen rontják az életminőséget, érdemes orvosi tanácsot kérni a...
Lifestyle
A hosszútávú alvásmegvonás nemcsak a másnapjainkat dönti romba, de egészségünket is kedvezőtlenül befolyásolja – szerencsére azonban van megoldás arra, hogy megálljt parancsoljunk ennek a folyamatnak...