Hogyan lett az üveg energiatakarékos megoldás?
Mennyi hőt veszíthetünk az ablakokon keresztül? Az ablakokat általában az épületek homlokzatának leggyengébb pontjaként tartják számon: télen jelentős hőveszteséget okozhatnak, nyáron pedig hőnyereséget, ami befolyásolja az épület általános energiahatékonyságát. Bár az ablakfelületek átlagosan csupán 8%-át teszik ki az épületek külső burkolatának, egy tipikus otthon a teljes hőmennyiség 10-15%-át veszíti el az ablakokon keresztül.
Ezzel párhuzamosan egyre nagyobb üvegfelületeket igényelnek egyrészt a megrendelők, másrészt az építészek is, ami jóval meghaladja a hagyományos átlag 8%-ot. A technológia hatalmasat fejlődött az elmúlt években, sikerült olyan szinten javítani az üvegezés energetikai tulajdonságait, hogy egy üveggel borított épület ma már nem energiapazarló, sőt.
A mai üvegezést össze sem lehet hasonlítani a pár évvel ezelőttivel
„Nagyon komoly fejlődés tapasztalható az üvegek, az üvegbevonatok terén – avat be Rákosy Eszter, a Rákosy Glass ügyvezető tulajdonosa. – Ma már az üveg hőtechnikai tulajdonságai olyan szinten javíthatók, hogy össze sem lehet hasonlítani a pár évvel ezelőttivel. Ráadásul ezeknek a technológiáknak láthatatlannak kell lennie, mert azt szeretjük, ha minél neutrálisabb, minél természetesebb az üveg megjelenése. Sokan talán nem is gondolnák, hogy van olyan technológiai üveg, amin 18 fémbevonat van, és még mindig tökéletesen átlátszó.”
Az üveg önmagában nem jó hőszigetelő. További anyagokkal és technológiákkal azonban jelentősen növelhető a hőszigetelő képessége. Azért, hogy a hőtechnikája megjavuljon, hővisszaverő, a napenergiát kint tartó bevonatok vannak rajta. Az árnyékolástechnika a nyári felmelegedés elleni védelmet szolgálja. A téli hőveszteség a többrétegű hőszigetelő üvegszerkezetekkel minimalizálható.
A Rákosy Glassnál a megfelelő hőtechnikai tulajdonságok miatt elsősorban háromrétegű hőszigetelő üvegszerkezet használatát javasolják. A nyílászárót minden esetben az adott épülethez egyedileg tervezik, így a méretválaszték igen nagy. A magasság 3,1 m lehet, és ehhez akár 5-5,5 m szélességű üvegtábla is gyártható.
Nagy teljesítményű üvegek
Azon túl, hogy a nagy üvegfelületek segítenek a jól megvilágított terek kialakításában, hozzájárulnak a túlmelegedés megelőzéséhez a nyári hónapokban, mindazonáltal télen hatékony védelmet biztosítva az épületekben a hőveszteség negatív hatásaival szemben. Ezen tulajdonságaiknak köszönhetően ezek az üvegek megfelelő választásnak bizonyulnak a modern és energiahatékony épületekhez.
A hőszigetelt üvegszerkezetek mellett olyan technológiai üvegek jelentek meg, amelyek a fémbevonatok révén képesek fűteni is. A Rákosy Glass innovációja, a HELIO Heating fűtő üveg ma már a nagyközönség számára is elérhető, mi több, már ennek napelemekkel bővített változata, a Helio Heating OASIS is elindult világhódító útjára. Ez utóbbi üveg megtermeli az energiát, ami pl. a páramentesítéshez elegendő.
Ha egy házat hagyományos fűtőberendezések nélkül, fűtő üveg technológiával tervezünk, a beruházás jelentős része megtakarítható. Olyan megoldást nyújt, ami a jelenlegi gazdasági helyzetben okos módja lehet a számlák csökkentésének és az energiafogyasztás minimalizálásának.