Egészség

Egy komoly probléma, ami a nőket is gyakran érinti: ismerjük fel a kiégést!

A mai felgyorsult világunkban egyre nehezebb alkalmat találni arra, hogy alaposan kipihenjük magunkat, és minőségi időt töltsünk a szeretteinkkel. A munka és a magánélet egyensúlya könnyen felborulhat, aminek számos negatív következménye lehet.

Előfordulhat például, hogy mivel mindenhol meg akarunk felelni az elvárásoknak, észre sem vesszük, de túlterheljük magunkat, a stressz hatására pedig elkezdjük egyre rosszabbul érezni magunkat. Ennek nyomán alakul ki a kiégés is, ami nemcsak a férfiakat, hanem a nőket is gyakran érinti.

Mai cikkünkben abban fogunk segíteni, hogy hogyan ismerd fel a kiégést, és mit tudsz tenni annak érdekében, hogy változzon a helyzet. Ehhez a munkához előfordulhat, hogy szakértő bevonására is szükség van, konzultációra Huszka Zsuzsa weboldalán tudunk jelentkezni.

Mit nevezünk kiégésnek?

Kiégés alatt azt az állapotot értjük, amikor fásultnak, motiválatlannak érezzük magunkat, és azokat a dolgokat, amikben korábban örömünket leltük, már egyáltalán nem vagy legalábbis nem annyira élvezünk.

A kialakulását általában az okozza, hogy hosszú időn keresztül folyamatosan túlterheljük, túlvállaljuk magunkat, és nagy mennyiségű stressz ér minket, ami olyan méreteket ölt, amit már se testileg, se lelkileg nem bírunk el.

Mi a különbség a kiégés és a “burnout” között?

A kiégést és a “burnout” kifejezést gyakran használják egymás szinonimájaként, fontos azonban tudni, hogy ez a két definíció nem teljesen ugyanazt jelenti.

Mindkettő a túlterheltség, illetve a nagy mértékű stressz hatására alakul ki, de a kiégés nem korlátozódik le kizárólag a munkahelyi környezetre. Ez azt jelenti, hogy az életünk más területén – például a személyes kapcsolatainkban vagy akár a magánéletünkben – is érezhetjük azt, hogy kiégtünk, és változásra van szükségünk.

Ezzel szemben burnout alatt azt a kiégést értjük, amely a munkahelyünk miatt alakul ki. Például, amikor már nem okoz örömet a munkavégzés, mert már sok éve ugyanazt csináljuk, vagy mert túlterhel minket a főnökünk, és úgy érezzük irreális elvárásoknak kell megfelelnünk.

Milyen jelei vannak?

A túlzott stressz és kiégés tünetei közé tartozik például az állandó kimerültség, ami nemcsak fizikai, hanem lelki síkon is megjelenik, és amit nem tudunk kipihenni. Gyakran előfordul, hogy az érintettek elveszítik a motivációjukat, csökken a hatékonyságuk az otthoni vagy munkahelyi feladatok elvégzésében, de az is fontos jel lehet, ha úgy érzik, belefáradtak bizonyos emberek társaságába.

Látható tehát, hogy a kiégés egy olyan speciális pszichológiai és fizikai állapot, ami a túlterheltség, illetve a rengeteg, folyamatosan jelenlévő stressz következményeként alakul ki. Jól felismerhető jelek vannak, amiket nem szabad félvállról venni.

Mindenképp foglalkozni kell velük, ebből az állapotból ugyanis nem mindig könnyű kijönni, főleg egyedül. Amennyiben úgy érezzük, hogy szükségünk van szakértői segítségre, akkor érdemes részt vennünk Huszka Zsuzsa személyre szabott programjain.

Oldalak

Video Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok
Egészség
Lifestyle
Az Oxford University Press által az év szavává emelt kifejezést inkább a fiatal generációk használják, de a jelentésével mindenki tisztában van.
Sztárok
Katalin hercegné személyes és nagyon érzelmes mondanivalót fogalmazott meg az idei karácsonyi hangversenye kapcsán, és még Harry hercegnek is üzent.
Sztárok
Vasárnap végre kiderült, kik azok a szerencsés énekesek, akik bekerültek a Megasztár hetedik évadának nagyszabású döntőjébe.
Utazás
A szél sokszor élénk lesz, a hőmérséklet a legmelegebb órákban jellemzően 2 és 7 Celsius-fok között alakul, a hét végén viszont ennél melegebb is lehet.
Lifestyle
Ha te is ezek közé a jegyek közé tartozol, használd ki a lehetőséget, és ne félj cselekedni, mert a csillagok most neked kedveznek!
Lifestyle
Ha te is ezek közé a csillagjegyek közé tartozol, tudd, hogy a nehézségek mellett a siker és az elismerés is a te oldaladon áll. Nézz szembe bátran a kihívásokkal, és használd ki azokat a fejlődés...