Ettől függ, hogy tudod-e edzeni az állóképességedet
Szakértőnk, Czanik Balázs capoeira aerobik edző, életmód tanácsadó mai témája az állóképesség. Mi az, milyen fajtái vannak és mitől függ, hogy tudod-e edzeni? Eláruljuk!
Állóképesség, ellenállóképesség
Megjelent Czanik Balázs első könyve!
Szeretnél egészségesen étkezni és rendszeresen sportolni, de nem tudod, hogyan kezdj hozzá? Czanik Balázs első könyve, a B-fit - Minden, ami mozgás hasznos tanácsokkal, gyakorlatokkal segít elérni a céljaidat. Részletekért kattints ide!
Állóképességnek nevezzük – hosszan tartó sportbeli erőkifejtéseknél – a szervezet fáradással szembeni ellenállóképességét. Viszonylag magas intenzitással, hosszú ideig képes munkát végezni az „állóképes egyén”, anélkül, hogy csökkenne teljesítményének színvonala, esetleg károsodna szervezete.
Az állóképesség edzhető, színvonala függ a keringési, légzésszervi működéstől, anyagcsere folyamatoktól, az idegrendszer energiamozgósító képességétől, a mozgáskoordináció tökéletességétől, motivációs tényezőktől, az izomzat minőségétől, a szervezet működési feltételeinek hosszútávú fenntartásától.
Hosszútávú állóképesség
Öt fajtáját különböztetjük meg. A hosszútávú állóképesség 15-30 perc feletti erőkifejtésnél szükséges, anélkül, hogy az iram, az erőkifejtés intenzitása lényegesen csökkenne. Az energia mozgósítás csaknem kizárólag aerob módon történik, ezért meghatározó tényező az időegységre eső oxigénfelvevő képesség, az aerob kapacitás.
Közép- és rövidtávú
Középtávú állóképesség 2-9 perc közötti erőkifejtésnél. A teljesítmény részben anaerob folyamatok mellett jön létre, mérsékelt oxigén adósság kíséretében. Jelentős szerepe van az erő-állóképesség és gyorsasági állóképesség fejlettségének. Rövidtávú állóképesség 45 mp és 2 perc közötti erőkifejtésnél szükséges. Ilyenkor az anyagcserében viszonylag magas az anaerob folyamatok aránya.