Szabadtéri sportolás - 6 dolog, amit fontos tudnod, mielőtt belevágsz
A nyár kedvez a kültéri edzéseknek, ám ez a sporttevékenység csak úgy lehet jó hatással az egészségre, ha ügyelsz a biztonságra. Hogy mire gondolunk? Ez a 6 dolog nagyon fontos a biztonságos sportoláshoz, ha a kültéri edzést választod; legyen az futás, hegymászás, biciklizés vagy bármilyen szabadban végzett mozgásforma.
1. Használj fényvisszaverőt!
Lehet, hogy triviálisnak tűnik, de tényleg nagyon hasznos, ha éppen az út mellett futsz, kerékpározol. Így az autósok és a motorosok már messziről láthatnak rossz fényviszonyok mellett is. Életet menthet! Nem kell feltétlenül rikítózöld mellényt viselned, de legyen a ruhádon legalább néhány fényvisszaverő csík.
2. Legyen nálad víz és nasi
A nasi alatt ne csokiszeletet vagy egy zacskó chipset érts, hanem valami energiaforrást. Ez lehet puffasztott rizs, gyümölcs, energiaszelet stb., a lényeg, hogy ha szükséges, fel tudd tölteni a kiapadt szénhidrátraktárakat és újból energiához juthass. Ráadásul, az edzés után érdemes magas proteintartalmú élelmiszert fogyasztani.
De ennél is fontosabb a megfelelő hidratáltság, mert sokan az edzéstől függetlenül is keveset isznak, ráadásul a sport megköveteli a megnövelt vízfogyasztást. Legoptimálisabb fogyasztás az 1 liter/20 testsúlykilogramm, ami edzés közben további akár 0,5-1 literrel növelhető. A tested jelezni fogja, ha szüksége van folyadékra, és ezalatt ne azt gondold, hogy szomjas leszel, hanem szédülsz, izomgörcsök lépnek fel, és hamar elfáradsz. Szóval, igyál vizet edzés előtt, közben és után is!
3. Meséld el az útvonalad, edzésterved valakinek
Mielőtt a szabadba indulsz edzeni, avass be valakit a tervedbe. Szólj a haverodnak, edződnek, a szomszédnak, anyádnak vagy bárkinek, posztold ki a Face-en akár, csak a lényeg, hogy tudjanak róla, hova mész. Persze, biztos nem lesz semmi baj, de ha nem kerülsz elő, vagy netán rosszul lennél, történne útközben valami probléma, akkor legalább valaki rajtad kívül tudjon róla, hogy mire és hova készültél.