Telített vagy telítetlen zsírok - melyiket fogyasszam?

Állati zsírok, olajok, transz-zsírok, esszenciális és szabad zsírsavak - a fogalmak és jelentések erdejében könnyed eltévedhet az, aki egészséges táplálkozásra adja a fejét. Kattints, és segítünk tisztázni a zsírokkal kapcsolatos kérdéseket.

Az egészséges táplálkozás alapelvei szerint az az ideális, ha a szervezetbe bevitt energia 30%-a zsírokból származik, tehát zsírokat fogyasztani alapvető és egészséges dolog. A kulcs a zsírok forrásában keresendő. Magyarországon a zsiradékok nagy részét a felvágottak, pástétomok, édes és zsírban sült tészták, margarin és vaj fogyasztásából nyerik az emberek. Csak ezután következnek a tejtermékek és a zöldségek, így nem nehéz kitalálni, hogy ez nem a legmegfelelőbb eloszlás.

Zsírokra szükség van ahhoz, hogy a szervezetünk megfelelően működni tudjon. Szükséges az agyműködéshez, a hormonális szabályozáshoz és sejtmembránok építéséhez is. Ám nem mindegy, hogy miből fedezzük a szükségletet!

A zsiradékok zsírsavakból állnak össze, ezek kémiai kötéssel kapcsolódnak egymáshoz. Ezeknek a kötéseknek a minőségétől függ, hogy egy zsír melyik csoportba tartozik.

A rettegett telített zsírok
A telített zsírok molekulái egyszeres kötéssel kapcsolódnak egymáshoz. Ebbe a csoportba tartoznak az állati eredetű zsírok, emellett a kókusz-zsír és a pálmazsír (amely nagyon sok élelmiszerben megtalálható). Jellemzőjük, hogy szobahőmérsékleten is szilárd halmazállapotúak. Problémát akkor okoznak, ha túl sokat fogyasztunk belőlük, a gond az, hogy telített zsírok esetén a „túl sok” könnyedén elérhető.

Az egészséges arányszám 1:3 a telített és telítetlen zsírsavak fogyasztásából, ám a tényleges fogyasztási arányunk 20:1, ez jelenti a problémát.

Miket okozhat a telített zsírsavak fogyasztása:

  • túlsúly
  • érelzáródás
  • magas koleszterinszint
  • szív- és érproblémák

Az istenített telítetlen zsírok
A telítetlen zsírokra az a jellemző, hogy legalább egy kettős kötést találunk a zsírmolekulák kapcsolódási pontjainál, de jellemzőek többszörös kötések is. A telítetlen zsírok segítenek leoldani az érfalakról a lerakódást, csökkentik a koleszterin-szintet, vagyis általában ellentétesen működnek a telített zsírok egészségkárosító hatásaival szemben.

A telítetlen zsírsavak a hidegen sajtolt növényi olajok, a legegészségesebb közülük az olíva-, repce-, és lenmagolaj, illetve az olajos magvakból sajtolt olajok, például a mogyoró- és tökmagolaj. A gyümölcsök és zöldségek is tartalmaznak többszörösen telítetlen zsírokat, így ezekkel is védhetjük az egészségünket.

Transz-zsírok, cisz-zsírok, esszenciális zsírsavak
Sajnos nem minden növényi zsír egészséges, erre példa a margarinban található transzzsír. A margarin készítése közben az olajat hidrogenizálják, így megváltozik a szerkezete, ezeket nevezzük transzzsíroknak. A transzzsírok kerülendők, mert ezek okozzák az érrendszeri problémákat és a magas LDL koleszterin szintet.
A cisz-zsír szintén átalakított , viszont ennek megmaradt a természetes szerkezete, így nem annyira káros.

Az esszenciális zsírsavak közé tartoznak a közismert omega-3 és-6 zsírsavak. Ezek nélkülözhetetlenek az emberi táplálkozásban, mert a szervezet nem tudja őket előállítani. Ezért ezeket „F-vitaminnak” is nevezik.

Oldalak

Video Nagy 2025-ös szerelmi horoszkóp
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Lifestyle
      A januári lendület alábbhagyott, és egyre többször hagyod ki az edzéseket? Van egy egyszerű, de hatékony megoldás, amivel garantáltan betartod a terveidet – és ezt a pénztárcád is megerősíti!
      Lifestyle
      Ha folyton megéhezel, és a nassolási vágyad legyőzhetetlennek tűnik, akkor van egy jó hírünk: ez az apró, de annál hatékonyabb szuperélelmiszer segíthet! Nemcsak tápláló, hanem elképesztően laktató...
      Lifestyle
      Az egyik olvasónk bűnesetet szeretett volna bejelenteni, de ezt nem tudta megtenni a rendőrség egyik vonalán.
      Lifestyle
      Nem csupán egészségtelen nassonlivalókkal csillapíthatod az éhségedet: van egy különösen jótékony tulajdonságokkal rendelkező finomság, amit megéri napi szinten falatozni.
      Lifestyle
      A Nyilas napját eléggé felkavarja egy régi ismerőse felbukkanása. Napi horoszkóp.
      Egészség
      Dr. Saurabh Sethi szerint érdemes folyamatosan figyelni bőrünket, és ha észreveszünk rajta bizonyos jeleket, akkor orvoshoz kell fordulni, ugyanis négy dolog akár komoly májbetegségre is utalhat.