Ötletek! Így spórolhatsz hatékonyan bevásárláskor
Az már nem kérdés, hogy drágulnak-e Magyarországon az élelmiszerek, inkább az a kérdés, hogy mikor. Szakértők szerint 25%-kal fognak drágulni az alapélelmiszerek az idei rossz termés miatt. Mit tehetünk, hogyan takarékoskodjunk, hogy minél kevésbé érintsen minket a probléma?
Vannak olyan élelmiszerek, melyekért muszáj kifizetni a magasabb árat: ilyen például a tojás vagy a húsok nagy része. Hogy miért? Tojást tartósítani szinte lehetetlen, és mivel alapélelmiszernek számít, így nehéz róla lemondani, a húsokat ugyan le lehet fagyasztani, de azt a mennyiséget, amivel egy négytagú családot egy évre el lehet látni szinte lehetetlen bezsúfolni a fridzsiderbe.
A szakemberek többféle módszert ajánlanak, ha pénzt szeretnénk megtakarítani, illetve ha olcsóbban kívánjuk beszerezni az élelmiszereket.
Akcióvadászat
Az egyik módszer az akcióvadászat, ezt mi nők jól ismerjük, de érdemes erre a háztartásban lévő férfiakat is megtanítani. Az akciós újságok és táblák nézegetése mellett fontos, hogy ügyeljünk a kilónkénti árakra is, mert sokszor a nagyobb kiszerelésű termék drágább, pedig nem ezt várnánk.
Ha akcióvadászatra adjuk a fejünket, akkor vegyük számításba a benzinköltséget is, nehogy itt bukjuk el a spórolt pénzünket. Érdemes bevásárlótúrát tervezni: vagyis az egyik héten az egyik áruházlánc engedményes termékeiből vásároljunk be, másik héten pedig a másikból, nem pedig kétségbeesetten ingázni a pénzmegtakarítás miatt. Vigyázzunk arra is, hogy ne essünk túlzásba, az ilyen vásárlások során ugyanis sok felesleges dolog kerülhet a kosarunkba, de csak az előre eltervezett termékeket vegyük meg.
Közösségi vásárlás
Egy másik módszer a „közösségi” vásárlás, és ez alatt nem csak a bónuszbrigád féle akciókat értjük, hanem például azt, amikor egy család közösen vesz meg és vág le egy disznót, így a hús jóval olcsóbbra jön ki, mintha a hentesnél vásárolnánk.
De ugyanennek a mintájára vásárolhatunk egy termelőtől nagyobb mennyiségben zöldséget vagy tejtermékeket is, amiket közösen elosztunk a családtagok között. Ez a módszer a szakértők szerint hosszú távú költségcsökkentést eredményezhet.
Tartalékolás
Pénzt takaríthatunk meg, akkor is, ha a tartalékolást választjuk. Érdemes a még most jó áron lévő hosszan elraktározható élelmiszerekből felpakolni: például a konzervek, a zsírok, a tojás nélkül készült száraz tészták, a fűszerek, a cukor és a liszt is jól eltarthatóak.
Érdemes figyelni a szavatossági időre és a tárolásra - tartsuk az alapanyagokat olyan helyen, ahol a kártevők nem férhetnek hozzájuk. Az idény zöldségeket és gyümölcsöket érdemes tartósítva eltenni, akár befőzve, akár sós tartósítással, ezzel is sok pénzt spórolhatunk meg.
Tehát gondolkodjunk előre és figyeljünk oda, hogy mit, hol és mikor vásárolunk meg.