Védekezzünk a napsugarak ellen!

A napbarnított bőrszín az egészség egyik jeleként ismert a köztudatban, de ennek elérése veszélyeket rejt magában.

A cél nem szentesíti az eszközt
Itt a nyár, a strandidő! Amikor időnk engedi, szívesen megyünk hűsölni egyet a vizekhez, hogy aztán barnítsuk bőrünket. Hiszen milyen jó is az, amikor a munkahelyünkön bezsebelhetjük a „de jó színed van!” és hasonló dicséreteket. Ám a megfelelő barnaság elérése tipikusan az az eset, amikor a cél nem szentesítheti az eszközt, sőt! Fokozottan figyelni kell magunkra, bőrünk épségére, ugyanis egyre gyakoribbá váltak a bőrrákos megbetegedések. Nemcsak az érzékeny bőrűeknek kell elővigyázatosnak lenni, hanem azoknak is, akiknek egy anyajegy sincs a testén, vagy kevésbé hajlamosak a leégésre. A sugarak ugyanis nem válogatnak.

Naptej és más semmi?
Mit nekem az UVB, van 40-es faktorú naptejem! – gondolhatnánk. Holott a faktorszámok tekintetében nincs számottevő különbség a naptejek közt. Kísérletek bizonyították, hogy egy negyvenes csak pár százalékkal nyújt több védelmet, mint egy húszas. Nem minden tehát a faktorszám. A lényeg, hogy alaposan és rendszeresen kenjük be bőrünket. Az UVB mellett kevesebbet hallani a szintén káros UVA sugarakról. Ez utóbbiak felelősek az anyajegyek kialakulásáért, és a bőr öregedéséért, míg az UVB-től égünk, illetve barnulunk le. Szerencsére a forgalmazott napvédő készítmények mindegyikük ellen védelmet nyújtanak.

Néhány jó tanács
Mindenki ismeri az alapszabályt, miszerint 11 és 15 óra között ne napozzunk, és ne is nagyon tartózkodjunk a napon. Ezt érdemes megfogadni, sőt újabban a 10 és 16 óra közötti napozás elkerülésére hívják fel a figyelmet. A káros sugarak elleni védekezésben az öltözködésnek is nagy szerepe van. Hordjunk kalapot, öltözzünk úgy, hogy minél kisebb bőrfelületet érhessenek a sugarak, és nagyon fontos, hogy megfelelő (UV-szűrős) napszemüveget is viseljünk.

Érdemes már a napozás megkezdése előtt fél órával bekenni magunkat. Eleinte ne tartózkodjunk 15 percnél többet a napon és csak fokozatosan növeljük az időtartamot. Hiába használunk vízlepergető napvédő készítményt, a biztonság kedvéért érdemes fürdés után újra kezelni a bőrünket. A vállak és az orr könnyebben leégnek, így ezekre a területekre fordítsunk több figyelmet.


Ellenőrizzük bőrünket!

Legalább évente egyszer érdemes bejelentkezni a bőrgyógyászhoz szűrésre, de azok, akiknek testét sűrűbben tarkítják az anyajegyek, néhány havonta is megtehetik ezt. Legalább havonta magunk is vizsgáljuk meg bőrünket, figyeljünk az elváltozásokra. Ha egy anyajegy mérete, formája, színe megváltozik, viszket, vagy vérzik, forduljunk szakorvoshoz, valószínűleg beavatkozást igényel. Ha szükséges, sebészeti úton eltávolítják, és szövettani vizsgálatra küldik. Érdemes eltávolíttatni az olyan anyajegyeket is, amelyek a ruházat miatt rendszeresen dörzsölésnek vannak kitéve, hiszen a sérült anyajegyeken a bőrrák könnyebben kialakulhat.
 

Oldalak

Video Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel
Fashion&Beauty
Audrey Hepburn az időtlen elegancia ikonjaként vonult be a történelembe, amely többek között annak volt köszönhető, hogy a színésznő az öltözködés mellett a szépségápolásra is nagy hangsúlyt...
Sztárok
Január 16-tól látható a mozikban Lakos Nóra hiánypótló családi filmje, a Véletlenül írtam egy könyvet!
Lifestyle
A Bika élete fenekestől felfordulhat egy üzenet következtében. Napi horoszkóp.
Sztárok
A walesieknek határozott elképzelése van arról, milyennek is szeretnék a 2025-ös esztendőt, gondolataikat pedig a királlyal is nyíltan megosztották.
Egészség
Akad olyan, aki betegen is inkább elmegy dolgozni, de ez rossz ötlet, mivel könnyen megfertőzheti a többieket, főleg a betegség elején.
Utazás
Az alábbi tanácsokkal jelentősen csökkentheted a megbetegedés esélyét repülés közben.