Halál vár a könyvekre?
Egyre több rémhír terjeng a hagyományos könyvek megszűnésével kapcsolatban, miszerint az elektronikus formátum átvenné a hatalmat elődje felett. Vajon okunk van a félelemre, vagy nyugodtan hátradőlhetünk kedvenc regényünkkel a kezünkben?
A technika rohamos fejlődésének egyik következménye, hogy a hagyományos dolgokat szép lassan leváltják az elektromos változataik. Egyre több olyan elektromos kütyü jelenik meg, amire eddig semmi szükségünk nem volt, de most valahogy nagyon fontos, hogy legyen. A túlélés szempontjából szinte teljesen lényegtelen, hiszen több ezer évig meg voltunk mindezek nélkül. Viszont most hogy már megszoktuk igényt tartunk rá, hogy megkönnyítsék a mindennapokat. De tényleg kell mindez nekünk? Miért jobb egy elektromos kés vagy konzervnyitó a hagyományosnál? Miért kell már a hagyományos borotvának is rezegnie?
És miért jó az, ha egy könyvet a képernyőnkön olvashatunk? Egyesek szerint az e-book lassan átveszi majd a hagyományos könyvek szerepét. De hogyan és mikor? Azok akik a hagyományos, tinta-papír könyvek mellett állnak egyrészt rémülten, másrészt kételkedve fogadják a (rém)híreket. Csak ők tudják, hogy a könyveknek saját személyiségük van, és nem csak attól amiről szól. A könyveket magunkkal visszük az ágyba, buszra, vonatra, az asztalhoz, bármikor elővehetjük amikor kedvünk tartja. Egészen más hangulata van egy igazi könyvnek, mint egy fájlnak, amit megnyitunk a számítógépen, telefonon, vagy akármilyen más eszközön. De ezt csak azok érthetik, akik igazán szeretnek olvasni. Akik meg gyakran olvasnak számítógépről, azok azt is tudják, mennyire rossz a képernyőt bámulni órákon keresztül bámulni (nem hogy elolvasni a Gyűrűk Ura trilógiát).
Persze van azért némi létjogosultsága az elektronikus formátumnak is, főleg ha szakirodalom. Az egyetemen, amit nem lehet beszerezni hagyományos formában, azt kis szerencsével le lehet tölteni -de sokan még így is inkább vállalják a nyomtatást, mint hogy órákat a képernyő előtt görnyedjenek. Hiszen úgy lehet bele jegyzetelni, ki lehet emelni a lényeget. Az elektronikus változatoknál általában fizetni kell ezekért a kiváltságokért, de valahogy nem szívesen fizetünk olyanért, ami nem kézzel fogható. Akik úgy gondolják, hogy a tinta-papír könyvek vége a közeljövőre tehető, elfeledkeznek a legfontosabbról, mégpedig az olvasóközönségről. Az idősebb generáció ragaszkodni fog a nyomtatott verzióhoz, már csak azért is, mert nem számítógépen nevelkedtek és idegen nekik ez a technika.
Azok, akik sokat olvasnak, a legtöbbször nem engedhetik meg maguknak az e-book olvasókat, meg fölösleges is, hiszen mindenkinek van laptopja (nem azért mert telik rá, hanem mert az azonnal elvérzik, akinek nincs). A sors iróniája, hogy Robert Stein, az a számítástechnikai guru, aki már-már hadjáratot indított a könyvek ellen, írt egy könyvet munkásságáról az e-kiadásban, ami persze nyomtatott verzióban is megjelenik majd...