Óriás Írországban - Giant's Causeway
Óriások éltek Írországban. Legalábbis a legendák így magyarázzák az UNESCO világörökség listáján szereplő Giant's Causeway keletkezését. Most mi is bemutatjuk ezt a lenyűgöző természeti csodát.
Miért lett világörökség?
A Giant's Causeway, azaz magyarul az Óriás Útja egy vulkanikus tevékenység eredményeként létrejött terület, mely hihetetlenül szimmetrikus, s ez teszi oly különlegessé, hisz ez földrajzi alakzatok esetén meglehetősen ritka. Az Észak-Írországban, Antrim megye atlanti partjainál található sakktáblaszerű hegyfok valójában több tízezer sokszögletű sziklaoszlopból álló alakzat. 1986-ban az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította a Busmills városkájától 3 kilométerre, északra fekvő természeti csodát. De vajon mi hozhatta létre Európa legkiterjedtebb lávafennsíkját? Milyen legendákkal magyarázták keletkezését?
Története
A geológiai képződmény eredete 60 millió évre nyúlik vissza, mikor a területen még vulkáni aktivitást zajlott. A jellegzetes oszlopos bazaltformák keletkezéséért Európa és Észak-Amerika 2 külön kontinensé válásában kell keresnünk a választ, hisz az Atlanti-óceán benyomulása miatt megrepedő felszín és kiömlő láva hozta létre. A jégkorszak során a gleccserek okozta erózió, majd az óceán koptató munkája is formálta a felszínt.
1692-ben fedezte fel Derry egyik püspöke, majd 1693-ban egy újságcikk nyomán az egész világ megismerhette ezt a mesebeli tájat. Az igazi nemzetközi figyelem középpontjába Susanna Drury 1739-ben készült vízfestményeinek köszönhetően került, hisz metszetei a francia Encyclopédie illusztrációja voltak.
Írország, a legendák földje
Az írek imádnak legendákat és mondákat gyártani, így persze ennek a természeti képződménynek a keletkezéséhez is számos történet fűződik.
Az egyik legenda szerint az ír óriás, Finn MacCool utat épített magának esküdt ellensége, a skót Finn Gall Hebridákon fekvő erődjéig. A tengerfenékbe levert cölöpöket százával helyezte el, hogy átjuthasson ellenségéhez, ám egy éjszaka míg a munkában megfáradva pihent, Gall maga ment át szigetéről. MacCool ravasz felesége, azonban elhitette az óriással, hogy férje valójában csak gyermeke, s az igazi útépítő épp kóborol. Gall látván az alvó ,,gyermek"óriást megrettent, hisz az apa méretei akkor nálánál is sokkal hatalmasabbak. Ijedtében menekülőre fogta, s tengerhez kiérvén az utat is felszaggatta, hogy a hatalmas ír óriás sose látogathassa meg.
A másik legenda szerint az írek hírhedt és közkedvelt óriásalakja, Finn MacCool vagy Fionn MacCumhail szerelmes lett a Staffa szigetén élő óriáshölgybe, ám közéjük állt a tenger. MacCool ekkor a szíve hölgyének készített utat a két partszakasz közé levert cölöpök segítségével.
Egyéb érdekességek
A bazaltoszlopok közel fele 6 oldalú, míg 31 százalék 5 oldallal rendelkezik. A ,,cölöpök" 19 százaléka 7 oldalú, s mindössze 2 százalék határolódik négy vonal által.
Több különös alakzatot tartanak számon a Giant's Causeway bazaltoszlopai között és sziklafalaiban, hisz a sziklák közül néhány úgy formálódott, mintha emberkéz (vagy óriás) alkotta volna őket. Ilyenek például Az óriás csizmája, az Orgona, az Óriás szeme, a Pásztorlépcső, az Óriások hárfája, a Koporsó, a Király és a Nemesek, a Kívánságok széke, a Fazékfedő, az Amfiteátrum vagy a Kéménysor.
A spanyol Armada hajóinak eltűnése után az a monda járta a környéken, hogy a Giant's Causeway öblében fekszik az egyik hajó roncsa. 1967-ben a legenda igazolódott, hisz a belga mélytengeri archeológus, Robert Stenuit a felszerelési tárgyak és ékszerek egy részét megtalálta. A leletek tanúsága szerint tényleg az öbölben süllyedt el 1588-ban az Armada legnagyobb hajója, a háromárbócos Girona.