Készítsük fel izmainkat a közelgő síszezonra
Az Alpokban elkezdődött a síszezon. Az előidényben kínált kedvező árakat sokan kihasználják, s már december közepén elindulnak – legalábbis oda, ahol van hó. Az osztrák síválogatott elismert edzőjét és az egyik ismert magyar síoktatót a felkészülés fontosságáról faggattuk.
Olvasóink számára ismerten cseng Thurzó Balázs neve, aki számos magyar celebnek is gyakran ad órákat. Obertauernben dolgozik, a leghóbiztosabb osztrák településen. Nem véletlen, hogy többek között Gönczi Gábor és családja évek óta hozzá jár, mindkét kisgyermekét Thurzó vezette be a lesiklás rejtelmeibe, de a tapasztalt síelő híradósnak is mindig van jó ötlete, hogyan csiszolja kétségtelenül irigylésre méltó tudását a havon. Thurzó a Grillitsch síiskola vezető oktatója, maga is kitűnően ért a lécekhez, sokszor ő élez és viaszol a műhelyben. Márpedig Ausztriában híres képzőközpontról van szó, a főszezonban egyszerre 150 oktató is foglalkozik az osztrák és külföldi vendégekkel.
A népszerű helyek hamar betelnek
Obertauernbe a magyarok előszeretettel látogatnak el, ezért érdemes jó előre (hetekkel, sőt a frekventált időszakokra akár hónapokkal) a szezon előtt lefoglalni az órákat, mert február-márciusban szinte állandóan telt ház van, de a január sem laza hónap többé, legalábbis itt biztosan nem. Tavaly előfordult, az alacsonyabb területeken uralkodó hóhiány miatt annyian jöttek a 2000 méteren levő pályákra, hogy kisebb sorok kialakultak egyes lifteknél, pedig ezek kapacitása jelentős, mert 26 modern felvonó áll a síelők rendelkezésére. Silvia Grillitsch a főnökasszony, akinek jól menő szállodája is van, a Sonne, de férje szintén ismert.
Igazi nagyágyúk a pályán
Christian Pernerrel akkor találkoztunk Obertauernben, amikor az idei szezonra készült. Ő igazi nagymenő a síszakmában, márpedig az osztrákok mindig is nagyhatalomnak számítottak a síelésben. Perner néhány hónapja vette át az osztrák női óriásműlesikló válogatott vezetését, ami nagyon komoly és felelősségteljes funkció – igaz több évtizede dolgozik a szakmában, a szövetségnél is csapatokat edzett, tehát tapasztalata van bőven. Jól kezdődött számára az idény, mert Söldenben, az első világ kupa versenyen a több éve gyengélkedő osztrák hölgyek közül Julia Schieb az előkelő harmadik helyet szerezte meg óriásműlesiklásban.
Lapunknak elmondta, rendkívüli elhatározásra van szüksége azoknak a fiataloknak, akik komolyan akarnak a síeléssel foglalkozni. Ha a gyermeket az edzők alkalmasnak találják, tovább lehet kúszni felfelé. A többi már tehetség, szorgalom – és szerencse dolga, mert a versenysport ezen a szinten sérülés veszélyes, s egy-egy balszerencsés mozdulat derékba törhet ígéretes pályafutásokat is.
Az amatőröknek is edzeniük kell
Thurzó ehhez annyit tesz hozzá: az amatőröknek is edzésre van szükségük, mielőtt pályára mennek. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy a nagyvárosok betonjárdáiról és autójukból már rá is ugranak a lécre, elindulnak – s jön a baj. Különösen azok számára fontos az előkészítő edzés, akik egyébként nem sportolnak. Nem kell rémisztő mennyiségekre gondolni: elég például fokozatosan beiktatni gyors gyaloglást. Jó értelemben vett trükkök alkalmazása igenis megengedett: aki eddig a metró megállóig komótosan jutott el kapcsoljon magasabb sebességbe, siessen!
Igen hasznos, ha rendszeresen guggolásokat végzünk, akár reggel akár este, még jobb, ha naponta kétszer. Ugyancsak egyszerű, de hasznos előkészítést jelent a lépcsőzés is. A munkahelyeken általában liftezünk, de most tegyük félre kényelmet! Amennyiben naponta rendszeresen 3-4 emeletet megyünk, ráadásul gyorsabb tempóban, az már előkészíti lábizmaink egy részét a síelésre, s ez kifizetődik, mert kevesebb lesz a bosszantó húzódás.
Igen hasznos lehet például az is, ha minden reggel vagy este 1-2 percet lábujjhegyre állunk, majd visszaereszkedünk. Törzshajlító gyakorlatokkal pedig a deréksérüléseket akadályozhatjuk meg. Amennyiben van erőnlétünk és izmainkat is legalább kicsit megerősítettük, akkor kimehetünk a pályára, de csak óvatosan és fokozatosan emeljük a sebességet. Mindenképpen szoktassuk hozzá magunkat a tempóhoz, testünket pedig a símozdulatokhoz. Amennyiben így cselekszünk, talán elkerülhetők lesznek a kellemetlen sérülések.
Fotók: Oltványi Tamás; Leadfotó: 123rf.com