7 óra alatt télből a nyárba – felejthetetlen kalandokat ígér Omán új üdülőrégiója

November közepén egy különleges tanulmányúton vettünk részt, ugyanis felfedezhettük a Kelet Karibjaként is emlegetett Ománt, pontosabban Szalála városát és környékét, valamint a magas hegyvonulatok és széles, fehérhomokos strandok között fekvő üdülőrégiót, Hawana Salalah-t. Az alábbiakban élménybeszámolónkat olvashatjátok.

Omán – Salalah, a „Kelet Karibja”

Ki ne szeretné évente legalább egy hétre maga mögött hagyni a hideg, ködös téli napokat és elutazni egy kellemes hőmérsékletű, fehér homokos partra, ahol 25 fokos tenger, luxuskategóriás szállodák, valamint egy még felfedezésre váró történelmi kultúra és egzotikus természeti környezet várja? Ezt nyújtja a Kartago Tours kínálatába frissen felkerült Szalála, amely Omán déli részén, az Arab-tenger partvidékén helyezkedik el és amely egyben Zofár kormányzóság székhelye is. Az Egyesült Arab Emírségekkel határos ország déli részének gazdasági és kulturális központjaként is emlegetett város saját belföldi és nemzetközi repülőtérrel rendelkezik – ide indít most először közvetlen charterjáratot Budapestről az utazási iroda, december 12-től, keddenként, egészen jövő év májusáig. A 6 óra 50 perces útra vállalkozók utasbarát menetrendre és magyar nyelvű személyzetre készülhetnek. Emellett a vízummal sem kell bajlódniuk, ugyanis a magyarok útlevelükkel 14 napig vízum nélkül látogathatják a desztinációt.

A Sultan Qaboos mecset

Miért pont a téli időszakban ideális felfedezni Szalála városát? Nos, míg a Közel-Keleten a nyári átlaghőmérséklet körülbelül 43°C, addig Omán déli részén június végétől szeptemberig tart az úgynevezett khareef szezon, egy időszak, amikor monszuneső söpör végig a régión, amely így teljesen átalakítja a vidéket és csökken a hőmérséklet is. Éppen ezért ebben a négy hónapban az Arab-félsziget északi részéről szinte menekülnek oda az emberek a perzselő forróság elől, a tömeg pedig értelemszerűen az árakat is magasabb irányba pozícionálja. Novembertől viszont miénk – vagyis az európai turistáké a főszerep, akik elfoglalhatják a sorra épülő szállodaláncokat, amelyek olyan szívélyes fogadtatásban és kiszolgálásban részesítik az utazókat, amit itt, Európában nem gyakran tapasztalni. Arról sem feledkezhetünk meg, hogy Omán egy rendkívül tiszta és biztonságos ország - a bűnözési ráta szinte nulla százalékos -, a vallási előírásai pedig kicsit megengedőbbek más muszlim országokhoz képest. A szent helyeken ugyanúgy kötelező a hölgyek esetében a térdek, vállak és a haj eltakarása – uraknál csak az előbbi kettő - de az üdülő területeken már megengedőbbek ezen a téren. A vállak és a térd eltakarása továbbra is előírás a hotel lobbykban és a beltéri vacsorák alkalmával, de kültéren és a strandon természetesen nyugodtan élvezheti mindenki a napsütést a kedvenc bikinijében. Egy valóban fejlett országról beszélhetünk, ahol az emberek többsége beszél angolul és modern a gondolkodásmódja.

Egy felfedezésre váró üdülőparadicsom

Miután a repülőről leszállva megcsapott minket a 30 fokos kellemes meleg, utunk a Hawana Salalah-ba vezetett, egy üdülőkomplexumba, amely mára Omán egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja lett. A hatalmas területen jelenleg három szálloda üzemel, de a bővülés folyamatos, a tulajdonosok évente terveznek újabb és újabb egységeket nyitni az egyre sokasodó turistatömegnek. A szállodák mellett apartmanok és villák is találhatóak, így a szerencsésebbek, akár állandó nyaralóra is szert tehetnek az üdülőparadicsomban. A hely első benyomásra egy kisebb, elzárt város érzetét kelti, sorompós beléptetőkapuval, utcatáblákkal, a tengerpart mentén kisebb-nagyobb boltokkal és szórakozóhelyekkel. Bár a terület tényleg óriási, gyalogolnunk sem feltétlenül kell, a hotelek golfkocsikkal szállítják a vendégeket A-ból B-be, a külsős programokhoz pedig transzferbuszokat és terepjárókat is biztosítanak.

Hawana Salalah üdülőkomplexum

Na de lássuk is, hol érdemes megszállnunk. A gyerekek nélkül érkező, kizárólag felnőttbarát pihenést keresőknek a Juweira Boutique Hotel ajánlott, a mi esetünkben is erre esett a választás. Irigylésre méltó helyen található, a kikötő félreeső részén, ahol a csend, a nyugalom és az első osztályú ománi vendégszeretet exkluzív légkört teremt.

A komplexum epicentrumában fekszik a Salalah Rotana Resort, egy lenyűgöző, 5 csillagos luxusszálloda, amely saját szigetén található, nyugodt csatornákkal, kék lagúnákkal és gyönyörű kertekkel körülvéve. Kényelmes szobák és lakosztályok széles választéka áll rendelkezésre párok, családok, barátok és üzleti utazók elszállásolására.

Juweire Boutique Hotel Salalah Hawana

Végül, de nem utolsó sorban szintén 5 csillaggal kecsegteti vendégeit a Fanar Hotel & Residences is, amelyből lélegzetelállító kilátás nyílik az ellenállhatatlan Arab-tengerre. Jelenleg mindhárom szálloda elérhető az utazási iroda kínálatában, ugyanakkor, ha valaki még exkluzívabb pihenésre vágyik, a reptértől kb. 87 km távolságra fekvő Alila Hinu Bay szálloda és a 20 km-re található Al Baleed Resort is tökéletes kikapcsolódást nyújt.

Kalandos utakon

Az üdülőkomplexumok és szállodák célja első sorban, hogy a vendégek minden idejüket ott töltsék, így a fürdőzésen és a pihenésen túl hajózhatunk, búvárkodhatunk, de részt vehetünk delfinlesen és tematikus gasztronómiai esteken is. Volt szerencsénk kóstolni mexikói, japán, görög és természetesen helyi fogásokat is - utóbbi leginkább a BBQ esten készült tevehúst és helyi halászok által fogott halat és egyéb tengeri gyümölcsöket foglalta magában. De természetesen a kísérletezésre kevésbé vágyó utazók a jól megszokott európai ételeket is megtalálják a kínálatban. A hotelek között működik egy úgynevezett "dine around" rendszer, szóval attól sem kell tartanunk, hogy egy hét alatt ráununk a kínálatra, hiszen akár minden este más-más étteremben fogyaszthatjuk a vacsoránkat. Ehhez persze érdemes az all inclusive ellátás mellett dönteni, ami egyébként is erősen ajánlott - utánaszámolva egy négy fős család esetében a végösszeg félpanziós ellátás és ráköltés esetén akár meg is haladhatja az AI összegét, míg a teljes ellátásban nemcsak a napi 5-6 étkezés és a nassolnivalók, de az italok is beletartoznak. Utóbbiról érdemes még kiemelni, hogy arab ország lévén, az alkoholfogyasztás Ománban is tiltott, de aggodalomra semmi ok, a szállodákon belül ennek nyoma sincs.

Ha a vízparton henyélés mellett/helyett aktív kikapcsolódásra vágynánk és Szalála, valamint a környék felfedezésére adnánk a fejünket, mehetünk kalandos jeep szafarikra, kóstolhatunk tevetejet az erre szakosodott farmokon, nézhetünk naplementét a sivatagban, de lélegzetelállító vízesésekből (Wadi Darbat) és félreeső szemkápráztató strandokból sincs hiány (Al Fazayah). Az ománi turizmus minden igényt száz százalékig ki tud elégíteni.

Al Fazayah strand Omán

Ha már arab ország, természetesen az ultracuki tevékről is érdemes szót ejtenünk, amelyeknek egy részét farmokon tartják haszonállatként, hiszen a húsukat és a tejüket is fogyasztják, míg néhányat évente teveszépség- és gyorsasági versenyen mérettetnek meg busás díjakért. De rendszeresen összefuthatunk velük az utak mentén is, ahol kisebb-nagyobb csordákba verődve terelik őket Audikban ülő pásztorlegények.

Teve és kicsinye a sivatagban

Mint tudjuk, nem minden arany, ami fénylik, így Ománban is van egy-két dolog, amire érdemes odafigyelni. Egyik ilyen a vízfogyasztás. Bár "lekopogom" - nekem személy szerint nem lett problémám a csapvíztől, itt sem ajánlott a szobákban megtöltenünk a kulacsokat. Palackozott vízből viszont sosincs hiány. Amire még érdemes ügyelnünk, az a réteges öltözködés, ugyanis az üzlethelyiségeket, hotelek előcsarnokait, múzeumokat rettentően lehűtik, így óriási a különbség a kinti és a benti hőmérséklet között, ami igencsak megviseli a szervezetünket. Ami a pénzügyeket illeti, a bankkártyás fizetés elterjedt, és kiválóan működik az egész országban, viszont forintról helyi pénzre, riálra nem váltanak. Tehát érdemes eurót vagy dollárt vinnünk magunkkal - utóbbiból viszont csak a 2009 utáni bankjegyeket fogadják el. 1 riál jelenleg kb. 917 forintnak felel meg. Omán egy nagyon magas jövedelmű ország és ez az árakban is megmutatkozik. A benzin nagyon olcsó, de minden más nagyjából 20-30%-kal drágább Budapesthez képest, így aki szuveníreket, esetleg édességet szeretne hazavinni a családnak, az inkább keressen kisebb-nagyobb boltokat a városban és ne a hotelek környékén fossza ki az üzleteket. Ami a telefonálást illeti, mivel Európán kívül utazunk, ugyan működik a magyar mobilszolgáltatók SIM kártyája, azonban a hívások fogadása és indítása jelentős költséget jelent. Érkezéskor a repülőtéren vagy a városban lehetőség van helyi SIM kártyát vásárolni, a turisták részére képzett kedvezményes csomaggal.

Autentikus élmények

Két fontos helyi különlegességet érdemes még kiemelnünk, amivel ománi tartózkodásunk alatt rendszeresen találkoztunk. Az első a kókuszvíz. Első napunkon, a szállodába érkezés során rögtön ezzel fogadtak, de a part mentén is bármikor fogyaszthattuk az eredeti, pálmafákról szüretelt édeskés nedűt, sőt, a városba menet, az út melletti piacokon is érdemes megállni egy kókusznyi szünetre.

Omán gyümölcs piac

Szintén nem telt el úgy napunk, hogy ne került volna szóba a frankincense is - azaz a tömjént adó fa. Hogy is szól a bibliai sztori? A Napkeleti bölcsek aranyat, mirhát és tömjént vittek a kis Jézusnak, hiszen a mesés kelet növényei akkoriban igazi luxuscikknek számítottak és a különböző vallási szertartások mellett gyógyhatású készítmények alapjaként is használták őket. Manapság a tömjént leginkább a templomok jellegzetes illataként tudjuk azonosítani, de mégsem ismerjük igazán, hogy mi fán terem… pedig pont, hogy fán terem és sokkal több mindenre használják, mint gondolnánk. Az Omán nemzeti kincseként is emlegetett tömjént eredetileg fakéreg formában szüretelik, ebből folyik ki a fehér nedv, amiből a tömjéngyanta készül. Egy részét illatszerekhez használják, egy részét orvossághoz, némelyeket pedig a rossz szellemek ellen. A piacokon, de még az üdülőkomplexumok területén is megvásárolhatjuk kisebb kiszerelésben saját használatra, vagy akár szuvenír gyanánt.

Tömjén fa

Még mindig nem keltettük fel az érdeklődésed Omán iránt? Akkor beszéljenek helyettünk a képek. Lapozd fel a galériát a fotókért!

A szállodakomplexumok és üdülőhelyek területén meglepően gazdag és rendezett a növényzet, amiről külön kertészcsapatok gondoskodnak. Fun fact: néhány ember munkája abból áll, hogy minden nap körbenézi a pálmafákat és a megérett kókuszokat leszedi, mielőtt azok egy vendég fejére pottyannának.
Kattints a további képekért!

örökország minden évszakban új és izgalmas élményekkel várja az utazókat. Nem volt ez másként őszi sajtó utunkon sem, mely során az Égei-tenger északi partját fedezhettük fel a TGA Türkiye Tourism-nak köszönhetően, ahol éppen beköszöntött az olívabogyó szüretelés időszaka. Az alábbiakban élménybeszámolónkat olvashatjátok erről a kalandokkal teli, fantasztikus utazásról.

Leadfotó / Fotók: Femcafe

Oldalak

Video Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok
Fashion&Beauty
A Született feleségekben Gabbyként szereplő Eva Longoria nemcsak a népszerű szériában, hanem a való életben is divatikon – a legutóbbi megjelenésével ismét bebizonyította, hogy a stílusérzéke...
Sztárok
Idén is megrendezik a legnagyobb hazai fitness és életmód szakmai konferenciát Budapesten, a Millenárison 2024. november 30-án. Az esemény kapcsán megrendezett sajtótájékoztatón több hazai híresség...
Fashion&Beauty
Időnként mindenki vágyik egy friss, új megjelenésre, és mi más lenne ennél tökéletesebb módja a változtatásnak, mint egy teljes hajstílus átalakítás? A frodrászok szerint van most öt nagyon menő...
Lifestyle
Az Ikrek ismerőse hasznos információkat mondhat a jegy szülöttének, ami segíti tervei megvalósulását. Napi horoszkóp.
Egészség
A magyar konyha egyik nagy hagyománya a savanyúság, amit imádunk fogyasztani a szárazabb ételek mellé. Sokan nem gondolják, de ezeknek télen nagy előnyük is van.
Lifestyle
Magyarország több részét is belepte a hó, amire sokan vártak. A hópelyhek gyönyörűek tudnak lenni, de ha ránagyítunk, akkor nem fogunk két ugyanolyat találni?