Jászai Mari valódi arca - A férfifaló díva, aki nem titkolta, hogy nem tud megállapodni
A színház nagyasszonya nem vetette meg a férfiakat.
Ilyen volt a színház koronázatlan királynője, Jászai Mari
Jászai Mari, születési nevén Krippel Mária - amit annyira nem szeretett, hogy még a születési anyakönyvi kivonatból is kiégette - a Komárom-Esztergom megyei Ászáron látta meg a napvilágot 1850. február 24-én. A legtöbben csak a róla elnevezett szakmai díjról ismerik, ami nem véletlen, hiszen korának egyik legnagyobb színésznője volt. Egy ízig-vérig tragika, akinek a színpadon kívül nem sok jó jutott: korán elveszítette édesanyját és gyerekkora óta szolgálóként dolgozott, évekig szennyes szalmán hált, éjfélkor fölkeltették a nagymosás végett, patkányok rágták széjjel a haját - írja róla a Wikipedia.
Cselédként rengeteget olvasott, de ő maga is kedvét lelte az írásban, 16 éves korában pedig állandóan a színházba szökött, hogy próbáljon és színésznő válhasson belőle. Először Székesfehérváron volt statiszta, majd 1869-ben a kolozsvári színházhoz szegődött. Három évvel később lett tagja a budapesti Nemzeti Színháznak, ahol látva őstehetségét, 1901-től a Nemzeti örökös tagjának választották.
Pályálának csúcsát minden megítélés szerint Szophoklész Elektrájában valósította meg. Kivételes egyénisége lehetővé tette, hogy különleges egyéniségeket ábrázoljon. Görögül, németül, angolul és franciául kiválóan beszélt. Ellenére volt a képmutatást, túláradó temperamentuma, életszomja szenvedélyes kapcsolataiban is nagy szerepet játszott. Férfifalónak tartották, bár saját szavai szerint kapcsolatait mélyen átélte.