Súlyos lelki terheket cipelt: gyerekgyilkos erőszaktevőt fogadott fiának a legendás magyar színésznő
Fónay Márta hazánk egyik legkiemelkedőbb komikája volt: a Jászai Mari-díjas színésznő sikert sikerre halmozott, a színfalak mögött azonban súlyos magánéleti gondok árnyékolták be a mindennapjait.
Saját fiaként szerette
Fónay Márta 1914. szeptember 24-én látta meg a napvilágot Vácott: később a budapesti Színiakadémián a régi színiiskola nagy szavalóművésze, Hettyey Aranka növendékeként tragikának tanult, majd együtt végzett Básti Lajossal, Gobbi Hildával, Szörényi Évával és Perczel Zitával. Tehetségének felfedezése elég soká késlekedett: tíz évet töltött vidéken – Nagyváradon, Pécsett, Debrecenben Kassán és Szegeden –, mígnem 1945-ben Várkonyi Zoltán hívta a Művész Színházhoz Anouilh Euridikéjének egyik karakterszerepére. Szakmai pályája – kisebb megszakítással – több mint negyven éven keresztül tartott, a közönség pedig ma is szereti a nagymamás alkatú, falusi háziasszony habitusú, kitűnő művésznőt, aki sikert sikerre halmozott, mind a világot jelentő deszkákon, mind a filmvásznon. Sugárzott belőle az életöröm és a jókedv, pedig a kulisszák mögött számtalan nehézséggel kellett megküzdenie…
Elmegyógyintézetbe zárták a magyar írót: szökése után megölte a feleségét, később magával is végzett
Csáth Géza a múlt század egyik legtehetségesebb írója és legnagyobb zsenije volt, munkássága pedig nagy hatást gyakorolt a későbbi írógenerációkra is. Élete utolsó időszakában azonban teljesen beszámíthatatlan lett, végül elmegyógyintézetbe került, mentális állapota azonban egyre csak romlott, mígnem egy nap bekövetkezett a tragédia.
Leadfotó: Fortepan / Szalay Zoltán
Oldalak
A javasolt szűrőprogram ide kattintva elérhető.