Pusztít a sertéspestis, nemsokára Magyarországot is elérheti
Figyelmeztetnek a szakemberek.
Pusztít a sertéspestis
Mi az a sertéspestis?
Az afrikai sertéspestis (ASP) nagy ragályozó képességű, vírus okozta fertőző betegség, amely iránt Európában a házisertés és az európai vaddisznó fogékony. Afrikában többek között a közönséges varacskosdisznó és egyéb vaddisznó fajok játszanak szerepet a betegség fenntartásában. Az ASP kórokozója vírusrendszertani értelemben az Asfarviridae család.
Ismét megjelent a magyar határ közelében az afrikai sertéspestis (ASP); a vírust alig 20 kilométerre a magyar határtól, Beregújfalunál mutatták ki - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) az MTI-vel. Bár Magyarországon egyelőre még nem pusztít a vírus, a környező országokban már nagy károkat okoz. Emberre nem veszélyes, a sertéseknél viszont nem gyógyítható.
A beteg sertések valamennyi váladékukkal (bélsárral, vizelettel, nyállal, orrváladékkal, ondóval, hüvely- és méhváladékkal) terjesztik a vírust, és ezáltal közvetlenül megfertőzik a velük érintkező társaikat. A sertéstartók, az állatgondozók, az állatfelvásárlók és a fertőzött állatok tartási helyén megforduló más személyek az említett váladékokkal szennyeződött lábbelivel, ruházattal, használati eszközökkel szintén elhurcolhatják a betegség kórokozóját.
A betegség vírusellenes állatgyógyászati készítményekkel nem gyógyítható, és az állatok védőoltására engedélyezett, hatékony oltóanyag sem áll rendelkezésre. Bár az ASP emberre nem veszélyes, a felelőtlen emberi magatartásnak a betegség terjesztésében döntő szerepe lehet.