Recept

"A pandémia nagy vízválasztó volt" - Interjú Kárai Dávid gasztrobloggerrel

Már gyerekkorában is nagy piacra járó volt. Bár azóta sokat változott világ, fontosnak tartja, hogy legyen kapcsolódásunk az ételhez, amit megeszünk - ezért is támogatja a magyar termelőket. Kárai Dávid gasztrobloggerrel beszélgettünk.

Most jelent meg Ki mint vet című könyved, amelyben a magyar termelőkre, a fenntartható gasztronómia fontosságára helyezed a hangsúlyt. Mi a te utad, miért lett fontos számodra ez a téma?

Már gyerekkoromban is nagy piacra járó voltam, a szüleimmel minden szombaton ez volt a fix program. Annak idején a 90-es években még nagyon másképp vásároltunk- Ahol mi laktunk, ott voltak helyi termelők, akiktől vásárolhattunk és nem voltak multik.

Később aztán, a nagy szupermarketek megjelenésével mindannyian elkényelmesedtünk. A pandémia ilyen szempontból vízválasztó volt – 2020 tavaszán mindenki megijedt, hogy nem lesz a boltokban áru, hogy minden bezár. Valamilyen szinten mindannyian magunkra maradtunk, sok ember munkája átalakult vagy megszűnt - elkezdtünk egymás felé, a magyar termelők, magyar termékek felé fordulni. Ekkoriban készítettem egy interjút Horváth Boldizsárral, a Farm2Fork mozgalom ötletgazdájával. Ő akkoriban termelői termékeket leginkább éttermek számára szállított, a vendéglátás azonban átmenetileg megszűnt. Boldizsár ennek hatására a lakossági szállítás felé fordult, hogy a termelői áru számunkra is elérhető legyen és ez a mai napig működik. A vele való kapcsolat ihlette a könyvemet is.”

Kárai Dávid Ki mint vet című könyve

Bár a termelői piacok egyre népszerűbbek, sokan még mindig inkább a szupermarketeket részesítik előnyben. Milyen három okot tudnál nekik mondani arra, hogy nyissanak a magyar termelők felé?

Azt mindenképpen szeretném hangsúlyozni, hogy a könyv írása során fontos volt, hogy ne keltsünk bűntudatot azokban, akik szupermarketben vásárolnak (főleg, hogy manapság már számos ilyen üzletben találunk jó minőségű magyar termékeket). A cél inkább az, hogy egy új irányt is megmutassunk az embereknek, lehetőséget biztosítva nekik arra, hogy valami mást is megismerjenek.

Szerintem fontos, hogy tudjunk kapcsolódni az alapanyagokhoz – ha tudom, hogy ki termelte meg azt a csomag retket, jobban fogom értékelni és nem fogom hagyni, hogy kárba vesszen. Emellett a hazai kistermelőkre jellemző a biodiverz gazdálkodás – képesek sokféle zöldséget és gyümölcsöt megtermelni, ezáltal pedig olyan alapanyagokat is megismerhetünk, amelyekről eddig nem volt tudomásunk. A termelőkkel mindig jót lehet beszélgetni és nagyon segítőkészek, ha éppen nem tudjuk, mit és hogyan készíthetnénk az adott alapanyagból. Végül pedig az sem elhanyagolható szempont, hogy a hazai terményeket akkor szüretelik, amikor szezonjuk van, éretlenül semmi nem kerül a standokra – ennek köszönhetően pedig ezek az alapanyagok ízben és állagban mindig nagyon jók.

Te hol szoktál vásárolni?

A Fény utcai piacot nagyon szeretem, ott már vannak bejáratott termelőim. Vasárnaponként leginkább a Pancs-gasztroplaccra járok – most vasárnap pont lesz ott egy termelői ebéd, ahol én fogok főzni, csupa hazai finomságból. Lesz lehetőség dedikálásra és meglepetésekkel is készülök. És már csak azért is érdemes lesz eljönni, mert lesznek ott olyan termelők is, akik amúgy nem szoktak ezen a piacon megjelenni.

Fontos, hogy legyen kapcsolódásunk az ételhez

Te inkább a magyaros ételeket vagy a nemzetközi konyhát preferálod?

Magyaros ízeken nevelkedtem, a családom ilyen ételeket főzött. Én magam úgy szoktam mondani, hogy modern magyar konyhát viszek – a modernség számomra leginkább a világlátásból jön, hiszen rengeteg lehetőségünk van a kísérletezésre. Szinten minden létező alapanyag és információ elérhető számunkra. Az alapanyagokat helyi forrásból szerzem be, ezeket szeretem párosítani egy-egy különleges hozzávalóval, mint mondjuk egy jó minőségű rizstészta vagy olívaolaj.

Nyakunkon a karácsony. Nálad mi lesz az ünnepi menü?

Nálunk a Szenteste közös a párommal, utána elindul a családlátogatós őrület. December 24-én én készítem a menüt kettőnknek – idén még nem tudom, mi lesz a főétel, de mákos guba és másik nagy kedvencem, egy skandináv lazacleves mindig kerül az asztalra. Ezt mindig nagyon élvezem, után viszont jó, hogy 2-3 napig nem én főzök. Sajnos sokan beleesünk abba a hibába, hogy a rengeteg sütés-főzés miatt nem tudjuk kellőképpen élvezni az ünnepet. Én azt mondom, legyen inkább egy főétellel vagy tepsi süteménnyel kevesebb, de adjuk meg a módját és élvezzük az együtt töltött időt.

Dávid egy ajándék recepttel kedveskedett a Femcafe olvasóinak. A receptért lapozz!

Fotók: Kárai Dávid

Oldalak

Video Így ünnepelte 2024-ben az Inspiráló Nőket a Femcafe
Recept
Lifestyle
Magyarország több részét is belepte a hó, amire sokan vártak. A hópelyhek gyönyörűek tudnak lenni, de ha ránagyítunk, akkor nem fogunk két ugyanolyat találni?
Lifestyle
Sokan nem tudják, de a Reszkessetek betörők 2 kazettás magnóját piacra dobták, és valóban igazi retró termék.
Sztárok
Péter Szabó Szilviának hatalmas tartozása van Vona Károly fénytechnikus felé. Nem olyan rég végrehajtók is megjelentek nála.
Egészség
A patikák is érzik, hogy a téli hónapokban alaposan megugrik az étrend-kiegészítők utáni kereslet. Azonban ha így szeded a vitamint, akkor nem sok haszna lesz.
Sztárok
Rég nem mutatta meg natúr külsejét az 51 éves híresség, aki mostanában műsorvezetőként és színésznőként is sikert sikerre halmoz.
Utazás
Karácsony Gergely egy „parkolási rendszerváltó csomagról” számolt be a közösségi oldalán. Ha ez megvalósul, hatalmas kedvezményt kaphatnak azok, akiknek van BKK bérlete.