Lifestyle

Azzal is árthatsz a gyerekednek, ha túl sokat fotózod - Ilyen hatása van hosszú távon az állandó fényképezésnek

A mai világban szinte reflexszerűen készítünk fényképeket a gyerekekről – otthon, az óvodai eseményeken, a játszótéren. De vajon tudjuk-e, hogy milyen hatása lehet ennek hosszú távon?

Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány

Vendégszerzőnk a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány munkatársa. Az alapítvány küldetése a Magyarországon élő gyerekek jogainak érvényesítése és támogatása. Céljuk, hogy a felnőtt társadalom minél szélesebb körben vállaljon felelősséget és tegyen a gyerekek kiegyensúlyozott fejlődéséért.

Ezt gondold át, mielőtt képet teszel ki a netre a gyermekedről

A gyerekek nemcsak fizikailag, de online is veszélybe kerülhetnek, és az ő biztonságuk a mi felelősségünk. Az alábbiakban néhány szempontot hozunk, amin érdemes lehet elgondolkodni, mielőtt megosztunk egy képet a gyerekünkről.

Minden nyilvánosan megosztott felvétel, információ a gyerekek digitális lábnyomát erősíti. Ha valami az internetre felkerült, akkor azt nagyon nehéz onnan teljesen eltávolítani, vagy nyomon követni, hogy ki mentette le, osztotta tovább, küldte el másnak az adott feltételt. Amit ma feltöltünk, az évek múltán is elérhető maradhat – akár számunkra ismeretlen emberek számára is. A közösségi média felületei nem garantálják az adatbiztonságot, de akár egy privát csoportban (pl. ovis szülői facebook csoportban) megosztott kép is könnyen kikerülhet a nyilvánosság elé. Ezért semmiképpen ne készítsünk megalázó vagy kiszolgáltatott helyzetben lévő (alvó, síró, félmeztelen, maszatos) gyerekről képet. De a mesterséges intelligencia világában ma már nem csak a megalázó helyzetben ábrázolt gyerekképeket használják fel, hanem bármilyen, talpig felöltözött gyerekekről készült felvételek is úgy manipulálhatóak, hogy csupán az arc felhasználásával is teljes gyerekképek készülhetnek.
A gyerekről feltöltött képek sajnos később iskolai vagy kortárs bántalmazás kockázatát is magukban hordozzák. Ma már bármilyen fotó manipulálható, átalakítható másodpercek alatt, így akár egy teljesen ártalmatlannak tűnő kép is alkalmas lehet online bántalmazásra. Minél több poszt van egy gyerekről teljesen szabadon elérhető módon az interneten, annál magasabb a kockázata annak, hogy ezek miatt a gyereket csúfolják, megszégyenítik, megalázzák, érzelmileg zsarolják, fenyegetik, zaklatják, vagy más módon okoznak neki kellemetlenséget, fájdalmat, bánatot.

Más negatív hatása is van, ha folyton fotózod a gyereket

A digitális lábnyomon kívül azonban más negatív hatása is lehet a folyamatos fényképezésnek. A fotózással megakaszthatjuk a gyerek spontán játékát, zavarhatjuk őt. Minél nagyobb egy gyerek, ez annál jellemzőbb, de valójában már egészen pici, akár 2-3 éves gyerekek is észreveszik ezt, sőt szokták jelezni, vagy annak jelét mutatni, hogy nem szeretnének fotót magukról. Nagyon fontos, hogy azt a gyereket, aki nem szeretné, hogy fotózzák, ne kényszerítsük. Sokkal nehezebben fognak felnőttként nemet mondani egy-egy helyzetben, amikor ki kell állniuk magukért, vagy meg kell védeniük magukat, ha gyerekként a szüleik nem engedték nekik, hogy nemet mondjanak arra, amit nem szeretnének.

Az állandó fotózással a gyerekek azt is megtanulhatják, hogy a pillanatok megélése helyett inkább azok dokumentálása a fontos. A túlzott fotózás hatással lehet a gyerekek önképére is – ha mindig lencsevégre kapjuk őket, azt érezhetik, hogy csak akkor fontosak, ügyesek, amikor jól mutatnak egy képen vagy sok lájkot kaptak. Azok a gyerekek, akikről sokat posztolnak, óhatatlanul is olyan helyzetben találják magukat, ahol másokhoz képest kell szépnek, csinosnak, elég jónak, elég szerehetőnek látniuk önmagukat. Saját magunk elfogadása pedig nagyon fontos a testi-lelki jólétünk szempontjából.

A gyerekeknek is van magánélete

Egy másik fontos szempont a gyerek magánélethez való joga. A gyerekről való posztolás sokszor azt is jelenti, hogy bensőséges élethelyzetekbe nyújtunk bepillantást. Nagy értéke van annak, hogy vannak olyan helyzetek, terek és pillanatok, amelyek csak a mieink. Ne adjuk fel önként a jogot ahhoz, hogy legyen nekünk és a gyerekeinknek magánéletük! A gyerekek még nem tudják megvédeni magukat az online világ veszélyeitől, ezért a szülők felelőssége, hogy tudatosan kezeljék ezt a kérdést. Érdemes minden megosztás előtt átgondolni: vajon a gyermekem is szeretné majd ezt a képet látni felnőttként az interneten?

Ne tegyük később céltáblává a gyermekünket kínos fotók megosztásával

Hogyan lehetünk tudatosak a fotózással és a megosztással?

Készítsünk kevesebb képet, a fotózás helyett éljük meg többször azokat a bensőséges pillanatokat a gyerekünkkel, amelyek a kapcsolatunkat építik. Ha mindenképpen szeretnénk megosztani egy felvételt online, akkor azokat biztonságos, zárt felületeken osszuk meg. Figyeljünk a beállításainkra, jelszavainkra, hogy ne férjenek hozzá ismeretlenek az általunk megosztott tartalmakhoz. Mielőtt feltöltünk egy képet, gondoljuk át, hogy biztosan szeretnénk-e megosztani nyilvánosan, és ha van lehetőség arra, hogy csak azokkal osszuk meg, akikkel igazán osztozni szeretnénk a kép örömében, inkább privát üzenetben küldjük el. Arra, hogy mi a fontos az életben, és hogy hogyan éljük meg a mindennapokat, a szülők adják a legerősebb mintát a gyereknek. Járjunk elől jó példával a gyerekeink előtt és ne adjunk lehetőséget az online visszaélésre.

Az előző cikkben az iskolai bántalmazással kapcsolatos tévhitekről volt szó, ide kattintva olvashatod el!

Fotók, leadfotó: 123rf.com

Oldalak

Video Élénk színek, merész minták: Íme a 2025-ös divattrendek
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Lifestyle
      Lifestyle
      A hollywoodi sztárok előszeretettel alkalmazzák ezt a szigorú fogyókúrás módszert, melynek kulcsa az alacsony szénhidrát- és zsírfogyasztás.
      Lifestyle
      Számos háztartásban jár le a mellékvízmérő hitelessége 2025 végén - derül ki a Fővárosi Vízművek adataiból. Ha elmulasztod a hamarosan esedékes cserét, csak magaddal szúrsz ki.
      Sztárok
      Harry herceg és édesapja, III. Károly király immár tizenhárom hónapja nem találkoztak egymással, és úgy tűnik, a közöttük tátongó szakadék egyre mélyül – a legutóbbi események pedig csak tovább...
      Sztárok
      Különleges koncertélményt adott hat fogyatékossággal élő fiatal és zenésztársaik, akik bizonyították: a sors nem válogat, de a tehetség sem. Saját dalaikat és egy speciális tehetséggondozó...
      Sztárok
      Majka is nívós elismerésben részesült a Televíziós Újságírók Díjátadóján, Liptai Claudia pedig A Nagy Duett legutóbbi adásában kommentálta a rapper sikerét.
      Utazás
      Csapadékkal, barátságtalan, szeles idővel és az előzetes várakozásokat alulmúló napi csúcsokkal indul az év negyedik hónapja.