72 óra a jeges pokolban - így zajlott a történelem leghosszabb cápatámadása
1945 júliusában egy japán tengeralattjáró megtorpedózta a titkos küldetésben járó USS Indianapolist, amely percek alatt el is süllyedt. Közel 1.200 fős legénységéből 900-an élték túl a támadást, ám amikor három nap múlva a Csendes-óceán közepén sodródva megtalálták őket, már csak 300-ukat sikerült élve kimenteni a vízből. Ennek a 72 órának a tortúráját mutatja be a Viasat History Cápa terror: A USS Indianapolis című kétrészes dokumentumfilmje 2021. július 31. szombat 21 órától.
Senki sem értesült a süllyedésükről
A USS Indianapolis mindössze három SOS-jelzést tudott kiküldeni, amikor 1945. július 30-án, valamivel éjfél után torpedótámadás érte. Egyik sem ért célba, így süllyedésükről senki sem értesült. A fedélzeten lévő 35 mentőcsónakból mindössze 12-t sikerült vízre tenni, és a pánik közepette sokan 30 méter magasról ugrottak ki a hajóból – a becsapódáskor azonnal szörnyet haltak, másokat a merülő hajó által keltett vákuum rántott magával. Az 1.200 főből álló legénység negyede azonnal odaveszett, a megmaradt 900 ember pedig több kilométerre sodródott egymástól. A hajó 12 perc alatt süllyedt el, ám az igazi tortúra ezután kezdődött.
Fotó: SchisCom
Az első sokkot követően az emberek megpróbáltak belekapaszkodni valamibe, ami a felszínen tarthatta őket, majd egymás közelébe úszni, így kisebb-nagyobb csoportok alakultak ki a vízen. A sérülések szaga és a mozgás azonban elkezdte vonzani a cápákat: fehérfoltos és tigriscápák köröztek a vízfelszínen lebegő emberek között, és aki elsodródott, arra azonnal rátámadtak.