Olajos kisokos - 2. rész
Előző cikkünkből kiderült, hogyan kell tároni az olajokat és melyikkel érdemes illetve szabad egyáltalán sütni-főzni. Most folytatjuk a listát, és tovább részletezzük miért is olyank egészséges például a repceolaj vagy a szezámolaj.
Szezámolaj
A szezámolaj megtalálható világos és sötét színű verzióban is, mindegyik egészséges, ám teljesen más az ízük. A világos színű szezámolajat használhatod sütéshez, a sötét szezámolajat pedig a pirított szezámmagokból nyerik, alapvetően ízesítésre használják. Ez utóbbi jellemzően a koreai, kínai és indiai konyha szerves része.
Csaknem felét teszik ki az egyszeresen telítetlen zsírsavak és felét a többszörösen telítetlen zsírsavak. Csak egészen kis részét teszik ki a telítettek, így nagyszerű zsírsavforrás. E-vitaminban gazdag.
Bőrre is gyakran használják, akár masszázsolajként is. Bizonyos tanulmányok szerint hatékony a migrén, hepatitisz és diabétesz kezelésében is. Alkalmazzák ugyanakkor melanoma és vastagbél daganat előfordulásakor. Segíti a vékonybél és a vastagbél működését is. Hajra is javasolt használni, például uszodában megóvja a hajat a klóros víz szárító hatásától. Bőrön való alkalmazásakor például természetes UV védelmet biztosít. De alkalmas torokfájás, nátha kezelésének kiegészítésére is.
Repceolaj
Hőtűrő, sütéshez, főzéshez is alkalmas, elérhető árú olajfajta. Nagyszerű linolsav és alfa linolsav forrás. Semleges ízű, ám a feldolgozás miatt túl sok antioxidánst általában nem tartalmaz, viszont hosszú az eltarthatósága. Zsírsavainak átlagosan 56 százaléka olajsav, 26 százaléka linolsav, 10 százaléka linolénsav.
Halolaj
Halból származó zsírsavak. Nagy mennyiségben tartalmaz linolsavat (omega6), EPA-t és DHA az Omega 3 zsírsavak közül. Nagyszerűen hozzájárul a koleszterin szint csökkentéséhez. Leggyakrabban alkalmazzák zselékapszulákban, mint Omega 3 zsírsav kiegészítő.