Lila színű csodaszer - A levendula
A kékeslilás virágú, kellemes illatú levendula nyugtató hatása mellett számos más pozitív befolyással bír szervezetünkre. Cikkünkből megtudhatod, miben rejlik a növény titka, mi mindenre alkalmazható, honnan származik, valamint miként termesztik hazánkban.
Csodálatos levendula
Már a szemnek is kellemes látványt nyújtó levendula az egyik leghasznosabb és legsokoldalúbb félcserje. Gyógyító ereje mélylila virágjában rejlik, melyet, ha már csak megérintünk is, bőrünk szinte egész napra egyedien finom illatfelhőben úszik majd.
A növény elsősorban nyugtató hatásáról ismert – azonban számos előnyös tulajdonságai akadnak még –, s illóolajok, parfümök, tea- és fűszerkeverékek fontos alapanyaga.
A mi saját levendulásunk
Kis hazánk saját levendulással is rendelkezik, hiszen a Tihanyi-félszigeten csupa lila színben pompázó ültetvény terül el. A levendula Tihany egyik szimbóluma, melyet a ’20-as években Franciaországból hozott egy korabeli gyógynövényszakértő, Bittera Gyula. Mielőtt nem telepített levendulamezőt, Magyarországon csak a középkori kolostorkertekből ismerték a növényt. Bittera a tihanyi apátságtól bérelt területet kifejezetten arra a célra használta, hogy levendulát termesszen – a franciáktól „elcsenve” a mintát. A próbálkozás azonban olyannyira jól sikerült, hogy a tihanyi levendula illóolaj-tartalma magasabb lett, mint a francia növényé. A magyar változat olyan sikeres volt, hogy még a tőzsdén is jegyezték. A népszerűség láttán a szakértő megnövelte a telepítések számát. Később, a ’60-as években viszont pusztulásnak indult a termés, s azután csak ’86-ban kezdték meg a levendula újratermesztését, s azóta már csaknem harminc hektáron nőhetnek a kékeslilás, gyógyító virágok.
Miért népszerű a levendula?
A virág szárított változata remek molyűző, olaja gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású. A levendulát gyakran alkalmazzák mind a népi, mind a természetgyógyászatban, s kellemes illatának köszönhetően szappanoknak és parfümöknek is fontos alkotóeleme.
A virág illata üde, mely frissít és nyugtat is egyben. A levendula remek idegrendszer-erősítő, így nyugtató teakeverékek is tartalmazzák. Önmagában is használatos, azonban szorongást enyhítő hatása fokozható, ha rozmaringgal, bazsalikommal és szurokfűvel vegyítjük.
A depresszió és lehangoltság mellett fejfájás csillapítására, szemgyulladás kezelésére, s hajhullás megelőzésére is használják. Ezen kívül enyhíti a görcsöket, segíti az emésztést, tisztítja a sebeket, s bőrbetegségek ellen is kiváló. Teák, illó- és masszázsolajak, krémek és szappanok formájában kezelhetjük vele alvászavarunk, enyhe félelemérzetünk, klimaxunk, fejfájásunk, magas vérnyomásunk, netán reumánk. Ha pedig forró fürdőt készítünk belőle, párologtatjuk vagy levendula illatú gyertyát égetünk, fokozhatjuk pihenésre, relaxációra szánt perceink.