Lifestyle

Kutya balesetek, lehetséges sérülések és nyári veszélyek – mi mindenre figyelj?

A nyári kánikulával kapcsolatos legfontosabb szabályok, amelyeket szigorúan be kell tartani, hogy kutyát nem hagyunk az álló autóban még pár percre sem, illetve, hogy minden esetben kora reggel és késő este visszük sétálni. A séta legyen rövid, mindig vigyünk magunkkal vizet és kerüljük az aszfaltot, amennyire csak lehet.

A kánikula, a hőség a kutyák számára extrém veszélyes egészségügyi kockázatot jelent, ezek között a legsúlyosabbak és leggyakoribbak:

  • a hőtorlódás,
  • hősokk,
  • hőguta.

Ezek megelőzése nagyon fontos, odafigyeléssel el lehet kerülni a bajt. Még otthon is hűs, árnyékos helyet kell biztosítani az ebnek, illetve mindig legyen előtte friss víz.

Kutyákat fenyegető paraziták nyáron

Kiemelten fontos dolog az élősködők, paraziták elleni védelem, leginkább a kullancsok és szúnyogok által terjesztett betegségek miatt – és nem csak vízpart mellett, de a nagyvárosokban is. A méhek, darazsak csípése is nagyon veszélyes lehet, akár anafilaxiás sokkot is kaphat a kutya. Ezért, ha duzzanatot látsz rajta, esetleg többet is és nehezen veszi a levegőt, sürgősen vidd állatorvoshoz!

Kutya balesetek, sérülések nyáron

Egy témát viszont kevéssé szokás hangsúlyozni, mégpedig a nyaralások, kirándulások idején a kutyára leselkedő veszélyeket. Melyek ezek?

  • Kutyabalesetek,
  • kiszáradás,
  • leégés.

Ha a kutya átlagos mozgását jelentősen meghaladó kirándulásra megyünk, előtte fontos, hogy felkészítsük erre: az utazás előtt érdemes fokozatosan emelni a terhelést, illetve a kirándulás előtt javasolt bemelegíteni a jelentősebb izomcsoportokat. A levezetés ugyanilyen fontos. A nagy melegben ne engedjük futkározni, ugrálni a kutyát. Ha azt látjuk, hogy fárad, pihenjünk meg vele árnyékos, szellős helyen.

Mindig vigyünk elegendő vizet, nagyobb túra után pedig szükség lehet olyan hidratálásra, amely pótolja az ásványi anyagokat is. Már nagyon jó izotóniás termékek kaphatók kutyáknak. Az emberi fogyasztásra szánt termékekkel óvatosan kell bánni, nehogy olyat adjunk a kutyának, ami számára mérgező (édesítőszert tartalmaz például).

Ha a nyaralás, kirándulás közben kutyabaleset történt vagy a kutya mozgásában rendellenességet látunk, és az nem múlik el pár nap pihentetés után vagy súlyosnak tűnik (például nem áll rá valamelyik lábára egyáltalán), mindenképpen keressünk fel vele egy állatorvost, de a nagyobb túrák után akár egy lazító kutyamasszázsra is elvihetjük kedvencünket.

Kutyaúszás biztonságosan

A közhiedelemmel ellentétben nem minden kutya tud úszni, de még a jó úszókat is elsodorhatja az ár, lehúzhatja egy örvény. Ezért ne engedjük egyedül a vízbe, menjünk vele, lehetőleg legyen rajta mentőmellény is. A sós tengervizet ne felejtsük el lemosni a bundájáról, bőréről, és a füleket is töröljük szárazra.

Kutyák és a napvédelem

A nyári napsugarak nem csak embereknél, de kutyáknál is okozhatnak legégést, akár bőrrákot. Ezért a fehér szőrű, vagy nagyon rövid szőrű, pláne a kopasz kutyáknál használjuk nekik készült napvédő krémet, adjunk rájuk egy könnyű, vizezett pólót. Ha a kutya elviseli, érdemes napszemüveget és kutyasapkát is használni, főként a bulldogoknál, mopszoknál.

Ha hosszabb útra indulunk az ebbel, érdemes kutya-elsősegély készletet is magunkkal vinni, illetve tájékozódni előre a közelben található és nyitva tartó állatorvosokról is. Arra is gondoljunk, hogy az autóban utazva is megsérülhetnek a kutyák, mindig legyenek bekötve (hám+biztonsági öv) vagy utazzanak boxban.

Fotó: shutterstock.com

Oldalak

Video Szerelmi horoszkóp
Lifestyle
Sztárok
Szellő István már nagyon régóta az RTL Híradó egyik arca. Azonban egy szép gázsiért vajon bevállalna egy Sztárboxos összecsapást?
Sztárok
A walesi házaspár, mint az kiderült, attól tart, hogy két gyermekük Harry nyomdokaiba lép majd.
Sztárok
Cindy Crawford 1993-ban viselte pályafutásának egyik legikonikusabb kreációját, amit most lánya, Kaia Gerber öltött magára a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon.