Lifestyle

Home office torna: így kerülheted el a mozgásszervi problémákat - Videó

Lassan két éve, hogy gyakorlatilag mindenki élete megváltozott, kinek jobban, kinek kevésbé, de úgy gondolom, mindenki életére hatással van a mostani járványhelyzet, és ez az időszak több, eddig megszokott dolgot is felborított. Így van ez az ülő munkát végzőkkel is, akik- legalábbis döntő többségük- otthoni munkavégzést folytat. Ez a home office, vagyis otthonról végzett munka természetesen előnnyel is, hátránnyal is jár, mint annyi minden az életben. Jelen esetben vizsgáljuk meg a mozgásszervrendszerre gyakorolt hatását, illetve szakértőnk, Palotás Andrea hozott néhány gyakorlatot is.

Mozogj velünk! - Palotás Andrea, gyógytornász-fizioterapeuta

Palotás Andrea vagyok, gyógytornász-fizioterapeuta. A gyógytorna nemcsak a műtét utáni rehabilitációban fontos, hanem a megelőzésben, a mozgásszervi panaszok megelőzésében, valamint a sport rehabilitáció részeként is. A közösen végzett terápia során arra törekszem, hogy mindenki visszanyerje testi-lelki jólétét, és hogy a mozgás ismét örömteli, fájdalommentes legyen. Munkám során az éppen aktuális problémán kívül az egész testet figyelem, mert tapasztalataim alapján hatékonyabb kezelés érhető el hosszú távon, ha a teljes testet, mint egységet szemléljük. Tanácsaimat mostantól a Femcafén is végigkövetheted, tarts velem!

Mozogj velünk!

Alapvetően a klasszikus értelemben vett ülő munkavégzés mozgásszervrendszerre gyakorolt hatásai érvényesülnek home office munkavégzés során is. Azonban az otthoni körülmények rendkívül változóak lehetnek, nem mindegy például, hogy rendelkezésre áll-e otthon íróasztal és szék, vagy a kanapén görnyedve kell a munkát elvégezni, vagy esetleg a konyhapult a munkavégzés területe. Itt első és legfontosabb megemlíteni, hogy alapvetően nem az ülés okozza a legtöbb problémát, hanem az, ha sokat ülünk, pláne ha helytelenül egy helyben, szinte mozdulatlanul. Hasonlóan megterhelő lenne például az is, ha állva kéne egész nap dolgoznunk, vagy ha térdelve járólapoznánk. A kulcs a statikus testhelyzeten van, hiszen a mozdulatlanság, görnyedt testtartás következtében számos probléma, izomfeszülés, fájdalom kialakulhat.

Tehát ha a tartós statikus testhelyzet, jelen esetben az ülés nem tesz jót az ízületeinknek, izmainknak, adott a dolog, hogy mit kell tennünk? Gyakorta szakítsuk meg azt, tehát álljunk fel, sétáljunk egy kicsit, mozogjunk, mozgassuk át a végtagjainkat, legalább óránként egyszer!

Az ergonómia a másik fontos alappillére annak, hogy ne alakuljanak ki ezek a panaszok. Otthoni munkavégzés során is törekedjünk az alábbiakra:

  • lehetőség szerint íróasztalnál üljünk, irodai székben
  • ne használjunk hosszú távon laptopot
  • törekedjünk a szimmetrikus munkavégzésre
  • kiegészítésnek remekül használható ékpárna, dinamikus ülőpárna, nagylabda, deréktámasz

A szék beállításánál figyeljünk arra, hogy a két lábunk talpon legyen a földön, kis terpeszben. Teljesen toljuk hátra a csípőt a széken, hogy a combok legyenek rendesen megtámasztva. A hátunk is legyen megtámasztva, és üljünk egyenesen, húzzuk ki magunkat! A térdízület közel 90-100 fokos szöget zár be. Használhatunk deréktámaszt az ágyéki görbület megtartására, nem csak az irodai székben, hanem a kanapén ülve, autóban is!

A monitor szemmagasságban elhelyezve a legjobb, ilyenkor nem görnyed a hát, és a fej sem hajlik előre, ezáltal elkerülhetők a háti gerinc, nyak és váll panaszai. A billentyűzet és egér elhelyezése is fontos. Miközben használjuk ezeket az eszközöket, az alkar meg legyen támasztva, ne a levegőben gépeljünk!

Úgy gondolom, hogy amellett, hogy óránként megmozgatjuk magunkat, figyelünk az ergonómiára, fontos az általános, rendszeres testmozgás, sportolás is! Ezen kívül még a célzott, gyógytorna elemeit is tartalmazó mozgásprogram is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy ne alakuljanak ki panaszok. Ezek a gyakorlatok igazodnak azokhoz a speciális igényekhez, amik home office munkavégzés során az embert érik. Így tartalmaznak átmozgató, vérkeringés fokozó, egyensúlyfejlesztő, izomerősítő és nyújtó részeket is. Mindezek mellett a masszázs, megfelelő folyadékfogyasztás, táplálkozás, stressz levezetés, relaxáció is hatékony kiegészítői annak, hogy megőrizzük testi- lelki jóllétünket.

Home office torna mindenkinek

A home office tornát ajánljuk mindazoknak, akik otthonról dolgoznak, vagy egyéb okból kifolyólag sok időt töltenek otthon, és csak kevés lehetőségük van a kimozdulásra.

A gyakorlatok ezekhez a speciális igényekhez igazodnak, és 5 fő elemből állnak. Ezek:

1. Átmozgatás

2. Vérkeringés fokozása

3. Egyensúly fejlesztés

4. Izomerősítés

5. Nyújtás

Ezek gyakorolhatóak egyszerre mind, vagy külön- külön egyesével is, de mindenképpen javasolt beilleszteni a hétköznapi életbe, elsősorban preventív jelleggel, illetve egyéb mozgásterápia részeként.

Az ülő életmód számtalan mozgásszervi probléma melegágya, ennek talaján nagyon gyakran alakul ki pl nyak- és hátfájás, derékpanaszok stb. Sosem tudjuk elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos a rendszeres testmozgás, és hogy a mozgásszegény életmódból fakadó problémák milyen hatással vannak a testi- lelki állapotunkra egyaránt.

Leadfotó: Facebook/functionalfit

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Lifestyle
      Lifestyle
      A januári lendület alábbhagyott, és egyre többször hagyod ki az edzéseket? Van egy egyszerű, de hatékony megoldás, amivel garantáltan betartod a terveidet – és ezt a pénztárcád is megerősíti!
      Lifestyle
      Ha folyton megéhezel, és a nassolási vágyad legyőzhetetlennek tűnik, akkor van egy jó hírünk: ez az apró, de annál hatékonyabb szuperélelmiszer segíthet! Nemcsak tápláló, hanem elképesztően laktató...
      Lifestyle
      Az egyik olvasónk bűnesetet szeretett volna bejelenteni, de ezt nem tudta megtenni a rendőrség egyik vonalán.
      Lifestyle
      Nem csupán egészségtelen nassonlivalókkal csillapíthatod az éhségedet: van egy különösen jótékony tulajdonságokkal rendelkező finomság, amit megéri napi szinten falatozni.
      Lifestyle
      A Nyilas napját eléggé felkavarja egy régi ismerőse felbukkanása. Napi horoszkóp.
      Egészség
      Dr. Saurabh Sethi szerint érdemes folyamatosan figyelni bőrünket, és ha észreveszünk rajta bizonyos jeleket, akkor orvoshoz kell fordulni, ugyanis négy dolog akár komoly májbetegségre is utalhat.