Gyógyító, misztikus körök - A mandalák
Cikkünkből megtudhatod, honnan származik a mandala, mit jelent, mire használják, s milyen fajtái léteznek.
Mi az a mandala?
A "mandala" az ősi szanszkrit nyelvből ered, s annyit tesz, "középpont", "varázskör" vagy "titok". Ezeknek az úgynevezett "varázsköröknek" a segítségével – látványával vagy éppen festésével – egyre többen találják meg lelki nyugalmukat, belső békéjüket, erejüket – mivel gyógyító hatással rendelkeznek.
Ösztönösen vonzzák az embert az olyan ősi szimbólumok, mint amilyen a mandala is. Egy olyan jelkép, amely még legegyszerűbb formájában is minden létező alapja: a kör, amely az örök életet szimbolizálja. A mandala voltaképpen a teremtés alapszerkezete. Ezt lelhetjük fel a világot alkotó részecskékben is, pont úgy, mint amikor magunkról alakítunk ki gondolatokat.
A mandala egy út, melyet, ha követünk, megtalálhatjuk saját magunk középpontját. Ezt állították már régen is a kelet és nyugat misztikumokkal foglalkozó szakértői az emberiség hosszú történelme során – és ez szinte minden kultúráról elmondható. Már az őskori barlangrajzokban is feltűntek a körök, amelyek a Napot és az élet örök körforgását jelképezték.
Úgy tűnik, őseink jól megérezték, amit a modern tudomány a legkisebb atomi szerkezetek mikro-felvételeivel és az univerzum végtelen messzeségeiről készített makro-képeivel támaszt alá: a világegyetem alapszerkezete egy mandala. Az ősi és a modernebb felfogások is hasonlóan vélekednek: a világunk létrejöttének eredete megmagyarázhatatlan, valamint minden galaxis és minden élőlény egyetlen egy titokzatos középpontból fakad, kiszélesedik, miközben pedig új és új világok jönnek létre.
A nappalok és éjszakák állandóan váltják egymást, s ha az évszakokra gondolunk, akkor is arra a következtetésre juthatunk, hogy örök körforgásban élünk. Mindez segít minket abban, megértsük az elmúlást és a születést. Nem csoda, hogy a kör az egyik legősibb szimbólum. A legkülönbözőbb kultúrákban találkozhatunk velük: a zen buddhizmus fehér alapon ábrázolt fekete köre, a keresztény egyház színekben gazdag ablakai, a maják titokzatos naptárai, vagy éppen a tibeti kolostorok meditációs képei mind-mind bizonyítékok erre.
Milyen hatással rendelkeznek?
Amikor egy mandalát alaposan megnézünk, vagy ha mi magunk készítünk egyet, akkor sikerül megjelenítünk bizonyos tudatalatti lelki tartalmakat. A ráérzéssel kiválasztott színek és formák által leolvashatjuk alaphangulatunkat, mi az, ami jelen pillanatban foglalkoztat minket, milyen tulajdonságokkal rendelkezünk.
Az elv természetesen fordítva is igaz: ha tudatosan választunk bizonyos színeket, formákat, az befolyással lesz lelkünkre, öngyógyító folyamat kezdődik el, így rendet teremthetünk belső káoszunkban. A mandala-festést terápiák során is gyakran alkalmazzák manapság.
A mandala színeinek jelentése
Fehér: megkönnyebbülés, tökéletesedés, nyugalom, empátia.
Fekete: megérzés, titok, újjászületés.
Szürke: öngyógyulás, szelídség, hűség, szeretet.
Sárga: barátságosság, intelligencia, természet.
Kék: harmónia, elégedettség.
Piros: hatalom, szerelem, rettenthetetlenség, változás.
Bíbor: idealizmus, bölcsesség, emberszeretet.
Rózsaszín: érzékenység, gyógyulás (az "én"-é és a mindenségé is).
Narancssárga: önkontroll, vitalitás, intuíció, becsvágy.
Zöld: növekedés, kapcsolat, nyugalom, bizalom.
Barna: földközelség, állandóság, tudatos kötődés a környezethez.
Ezüst: természetfölötti képességek, érzelmek, jólét, bőség.