Ez a csúf igazság az étolajról: károsabb, mint gondolnánk - íme, a legjobb alternatívák
Fontos, hogy a megfelelő olajat válasszuk az adott ételhez és főzési módhoz, hogy a legtöbbet hozhassuk ki a táplálkozásunkból, és hozzájárulhassunk egészségünk megőrzéséhez.
Nem mindegy, mivel főzöl
Az egészséges életmód és a táplálkozás egyre nagyobb szerepet kap a mindennapjainkban. Az emberek egyre tudatosabban választják meg, mit tesznek az asztalukra, és egyre több figyelmet fordítanak arra, hogy milyen alapanyagokat használnak a főzéshez. Az egyik legfontosabb ilyen alapanyag a főzőolaj, amely szinte minden konyhában megtalálható, és az ételek elkészítésének szerves része.
Az étolajok, különösen a finomított növényi olajok, mint a szója-, kukorica-, és napraforgóolaj, káros hatásai közé tartozik, hogy magas hőmérsékleten történő főzés során transzzsírsavak keletkezhetnek bennük. Ezek a transzzsírsavak növelhetik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, valamint gyulladásos folyamatokat indíthatnak el a szervezetben. Emellett ezek az olajok gyakran omega-6 zsírsavakban gazdagok, amelyek túlzott fogyasztása elősegítheti a gyulladások kialakulását és hozzájárulhat az elhízás, cukorbetegség és más krónikus betegségek kialakulásához. Az ilyen olajok rendszeres fogyasztása hosszú távon súlyosan károsíthatja az egészséget.
Az utóbbi években azonban egyre több szó esik arról, hogy melyek a legegészségesebb olajalternatívák, amelyek nemcsak ízletesek, hanem táplálóak is.Segítünk eligazodni a választékban, részletek a galériában!
Egyáltalán ehető-e a kicsírázott burgonya? Mikortól érdemes inkább megválni tőle? Íme, a válaszok.
Leadfotó: 123RF