Egy biotechnológiai cég szintetikus emberi embriók létrehozásán dolgozik: Komoly probléma megoldására használnák a fejlesztést
Augusztus elején tudósok beszámoltak az első olyan "szintetikus" egérembrióról, amelyet spermium, petesejt vagy méh nélkül hoztak létre. Ezek az embriók nem életképesek, és nem fejlődnek ki teljesen magzattá.
Egy értékes sejthalmaz
Ezek az embriók sejtek hatalmas választékát tartalmazzák, amelyek bizonyos szervekre differenciálódhatnak. A kutatás óriási áttörést jelentett az embriótudományban, mivel a kutatók úgy vélték, hogy ezeknek a "szintetikus" embrióknak a felhasználásával megkerülhetővé válhatnak a hagyományos embrionális munka hatalmas etikai akadályai.
Most a tudósok a kísérletet emberi sejtek felhasználásával kívánják megismételni, azzal a végső céllal, hogy szintetikus emberi embriókat használjanak donorszervek előállítására. Az egész egy kicsit disztópikusan hangzik, de a kutatók szerint az ötlet hihetetlenül hatékony módja lenne a világot továbbra is sújtó, megnyomorító szervdonor-válság megoldásának.
Az MIT Technology Review-nak adott interjújában a Renewal Bio biotechnológiai cég alapítója és a korábbi egér-tanulmány szerzője, Jacob Hanna elmondta, hogy a kutatást a következő szintre kívánják emelni, és emberi sejtekkel fogják újraalkotni. A kísérlet során remélhetőleg 40-50 napos terhességhez hasonló embriók jönnének létre, apró szervekkel, amelyeket ki lehetne szedni és donorszervekké fejleszteni, vagy olyan embrionális sejtekkel, amelyeket különböző immunbetegségek megsegítésére lehetne felhasználni. "Úgy tekintünk az embrióra, mint a legjobb 3D-s bio-nyomtatóra" - mondta Hanna az MIT Technology Review-nak. "Ez a legjobb egység a szervek és a megfelelő szövetek előállítására."
Lapozz!