Az önhipnózis ereje
Egyfajta önhipnózis lehet az oka, hogy a Bali szigeti kris-táncosok nem éreznek fájdalmat a veszélyes szertartások során, így vad táncuk baj nélkül végződik.
Öncsonkító düh
Bali szigetén a templomi ünnepségek során egy különleges szertartást is előadnak, melyen Rangda boszorkány és Barong sárkány drámáját mutatják be. A transzba esett fiatalemberek vad táncuk közben a kígyó alakban görbülő, halálosan éles tőrrel - a krisszel - a boszorkányalakra vadásznak. A szertartás szerint a gonosz lény elűzi a táncosokat, akik rángatózva a földre zuhannak, ám ekkor a sárkány feléleszti a megzavarodott férfiakat, akik vadul kiáltozva felugranak és öncsonkító dühvel szurkálni kezdik magukat. A helyiek szerint a szertartás után azért nincs nyoma rajtuk sérüléseknek, mert ilyenkor egy lefokozott tudatállapotba, egyfajta önhipnózisba kerülnek.
Bizarr látványosság
Srí Lankán elképesztő mutatvánnyal szórakoztatják a turistákat, mely során a fiatal férfiak hatalmas fémkampókra akasztják magukat, ám azok nem ütnek rajtuk sebet. A mára már turistalátványossággá átalakult mutatvány eredetileg egyfajta vallásos bűnbánat volt. A Colombói Egyetem egyik élettannal foglalkozó professzora többször is tanulmányozta ezeket a szertartásokat. Carlo Fonseka professzor szerint a titok nyitja az, hogy például egy 54 kg-os férfi esetében a 6 kampó helyes elosztásával csak 9 kiló súly terheli az egyes fémrészeket és a bőrt. A kampók elhelyezése előtt ha egy segéd alaposan összecsippenti a bőrt, annak véráramlása megszakad egy rövid időre, ám még így is szükség van a megfelelő lelkiállapotra, azaz a hajlandóságra és a félelem teljes hiányára.
Fotók: blog.baliwww.com, blogs.voanews.com