Egy igazi háztartási csodaszer - Az ecet
A reklámokkal népszerűsített drága, csodaszernek kikiáltott vegyszerek helyett a minden háztartásban megtalálható ecetet is bevethetjük számos szennyeződés ellen. Lássuk, mi mindenre használható az ecet!
Az ecet nemcsak az ételek elkészítésekor használható, hanem a takarítás során is alkalmazhatjuk a drága tisztítószerek helyett. Nemcsak kevésbé ártalmas a környezetre, de pénztárcánkat is kíméljük, ha a pár száz forintból beszerezhető ecetet választjuk.
Ablaktisztító
A boltokban készen kapható, számos vegyszer keverékéből álló ablakpucoló helyett is használhatjuk az ecetet, mely könnyedén megtisztítja az ablakokat a kosztól és foltmentes felületet biztosít. Tölts meg egy szórófejes flakont ecet és víz azonos arányú keverékével és már kész is a filléres és környezetbarát tisztítószer.
Fehérítő
A mosógépbe öntött fél pohárnyi ecet segítségével a koszos és megsárgult ruháid is vakítóan fehérek és tiszták lesznek, sőt az ecet kevésbé roncsolja a szálakat, mint a fehérítő.
Makacs foltok
Igazán makacs foltok esetén, mint például a vörösbor és a kávé, bátran vessük be az erőteljesen savas ecetet, mely pillanatok alatt elbánik a szennyeződésekkel. A hasított bőrön található zsírpecséteket ecetbe mártott fogkefével kiszedhetjük, míg rozsdafolt esetén a hígítatlan ecet és a só keveréke lehet hatásos.
Szőnyegtisztító
A vízzel hígított ecettel nemcsak a kellemetlen szagoktól és csúnya foltoktól szabadulhatunk meg, de a szőnyeg színét is felfrissíti, sőt a molylepkéket is elűzi szúrós szagának köszönhetően, mely hamar elillan, ám a rovarok még később is érzik.
Reluxa
A műanyag és fém reluxák, redőnyök tisztítására is alkalmas az ecet, sőt a kisebb elszíneződéseket is eltüntetheti a fele víz, fele ecet arányú oldat, melyet érdemes a kezünkre húzott pamutkesztyű benedvesített ujjaival felvinni.
Vízkő
A vízkő eltüntetése sokszor a legerősebb vegyszerekkel sem megy, ám az ecet a legmakacsabb lerakódásokkal is elbánik. A fele-fele arányú víz és ecet keverék alkalmazandó ez esetben is, ám az igazán megkövesedett részekre tömény ecetet is önthetünk.
Penészölő
A penészes felületek kezelésére is alkalmas az ecet. A fürdőszobában például érdemes ecetes vízzel áttörölni azokat a csempéket, amik penészedésre hajlamosak, de például a falak erőteljesebb gombásodása esetén is hatékony lehet az ecet, mely csíraölő tulajdonságának köszönhetően hígítatlanul könnyen elbánik a nem kívánt vendégekkel.
Szagok ellen
Az ecet erőteljes illatának köszönhetően a kellemetlen szagokkal is könnyedén elbánik. A hűtő leolvasztásakor ecetes vízzel mosd át a már leolvasztott gépet, mely így szagtalanná válik. A koszos, számos odaégett darabkával tarkított sütőt is szagtalaníthatod egy kevés ecet segítségével, mindössze egy tepsibe vagy tálkába tölts egy keveset a szúrós szagú folyadékból és kapcsold be pár percre a sütőt, hogy a folyadék párologni kezdjen.
Fertőtlenítés
A fent említett penészölő és fertőtlenítő hatásának hála a fogkefék és fogmosópoharak fertőtlenítésére is alkalmas az ecet, mellyel csak öblítsük át a megtisztítandó tárgyakat.
Kávéfőző, vízforraló, vasaló...
Azon háztartási gépek, melyek vízzel érintkeznek, hamar a vízkő áldozatává válhatnak. A gépek belső fertőtlenítésére és vízkőoldására azonban tökéletesen alkalmas az ecet. Alkalmazása pofonegyszerű, mindössze indítsunk el egy ecetes üresjáratot.