Tusfürdő vagy szappan?
Selymes bőr, akár a babáké, kasmírtapintás, mindez kortól függetlenül. Ismerős szlogenek, amelyek csupán csak ámítanak bennünket. Nap mint nap találkozunk a meghirdetett termékekkel, és valljuk be őszintén, a legtöbbször nehezen bírjuk ki, hogy ne próbáljuk ki a csábítónak tűnő ajánlatokat.
Hiszünk abban, hogy természetes adalék anyagokat tartalmaznak, azonban nem árt, ha kicsit jobban odafigyelünk arra, hogy mivel károsítjuk szervezetünket, sőt a környezetünket!
Miért káros a tusfürdő?
Ha valami drágább, akkor automatikusan azt gondoljuk, hogy jobb is. Dőlnek a polcokról a különféle illatokkal gazdagított tisztálkodó szerek, ám rendszeres használatuk hosszú távon inkább negatív hatást eredményez. A tusfürdők, habfürdők használatánál különösen vigyázni kell a mennyiségre, s hogy ne maradjanak a bőrön. Minél jobban habzik egy tus-, vagy habfürdő annál jobban szárít. Gyakori használatuk következtében nagyon fontos vízmegtartó anyagok is kioldódhatnak a bőrből, s akkor a bőr felső rétegei könnyen kiszáradnak.
Óvakodjunk az allergizáló illatoktól és a konzerváló anyagoktól is. Ha nem ismerjük a feltüntetett összetevőket, akkor kérjük ki egy szakember véleményét. A legfőbb kemikáliákat felismerve már könnyebb dolgunk lesz, hiszen meg tudjuk egymástól különböztetni a káros és a kevésbé káros anyagokat.
Miért használjunk szappant?
Számos helyen kaphatóak már a természetes alapanyagú szappanok, amelyek olyan összetevőket tartalmaznak, mint a pálmaolaj, kókuszolaj vagy az olívaolaj. Az olívaolaj igen közkedvelt szappan összetevő, hiszen hozzájárul a sima habképződéshez. A kókuszolajat pedig a szappan habjának dúsítására alkalmazzák. A természetes szappanok nagy hányada kifejezetten zsíros szappan. Ezt úgy érik el, hogy több olajat vagy zsírt használnak a készítésekor, mint amennyire szükség lenne, így extra ápoló, hidratáló, krémes szappant kapunk.
A leggyakrabban használt hidratáló anyagok a következők: kakaóvaj, édesmandula-olaj, olívaolaj, avokádó-olaj, sárgabarackmag-olaj, kenderolaj, jojoba-olaj, shea vaj.
A természetes szappanok szépségápoló hatása bizonyított. Nyugtatnak, gyógyítanak, gyulladást csökkentenek. Minden igényre találunk megoldást, nem hiába ajánlják a bőrgyógyászok is. A döntés a saját kezünkben van, de érdemes fontolóra venni azt, hogy milyen világot is szeretnénk magunknak a jövőben. A felhalmozott tömegtermékek negatív hatással vannak az összes élőlényre, a környezetünkre. Próbáljunk meg környezet tudatos életet élni, garantáltan megéri.
Ha azonban mégis a szintetikus tusfürdők, habfürdők mellett döntünk, keressük az enyhébb tenzideket tartalmazókat: Sodium Cocoyl Glutamate, Sodium Lauroiyl Glutamate, Sodium Lauroyl Sacrosinate, Sodium Lauryl Sulfoacetate, Cocoglucoside, az Alkylpopylglycoside (APG, vagy cukortenzid), a Cocamidopropyl Betain, Acylglutamate, Sodium Myreth Sulfate.
Sodium Laureth Sulfat: szárító, olcsó habképző anyag. Rendszeres használata irritálhatja a nyálkahártyát és a szemet, s egyes vizsgálatok szerint még a belső szervekre is veszélyes lehet. Sajnos ma még egyes babaápoló-készítményekben is találkozni lehet vele.