Ételeink pezsdítő fűszerei
Ételeink elengedhetetlen kellékei a fűszerek. Izgalmas, ínycsiklandó fogást varázsolhatunk attól függően, hogy milyen ízesítőt választunk. Íme néhány segítség!
Gyömbér
A növény földalatti részét hasznosítjuk, az úgynevezett rizomáját. Vásárláskor érdemes megvizsgálni közelebbről, mert a fiatalabb rizomák íze kevésbé karakteres, mint az öregebb változataik. A Kr. előtti V. században már ismerték és előszeretettel használták mind konyhai, mind gyógyászati célból is.
Az ázsiai, indiai, közel-keleti és természetesen a nyugati konyhákban is megtalálhatóak. Ha nem akarunk magával a gumóval bajlódni, akkor praktikus kivitelben, por formájában is hozzájuthatunk. Napjainkban a gyömbér fogyasztását számos betegség megelőzésére vagy kezelésére ajánlják az egészségügyi szakemberek. Ilyen például az utazás, terhesség, kemoterápia során fellépő hányinger vagy az ízületi gyulladás. A friss gyömbérgyökér felhasználása igen egyszerű és ami előnyére szolgál, hogy hűtőben, jól becsomagolva hosszú ideig eláll. Vékony szeletekre aprítva, dobva-rázva sült zöldségekhez is adhatjuk.
Kakukkfű
Ugyancsak több ezer éves fűszer- és gyógynövény. A görögök fürdővízbe tették, de az egyiptomiak a balzsamozásnál is hasznosították. Keskeny levelű változata Nyugat-Európából eredeztethető. Bátran használhatjuk ragukba, levesekbe és húsokhoz is kiváló kiegészítő lehet. A zöld fűszerek közül kivételnek számít a kakukkfű, mert szárítva is megtartja az aromáját, így lehetőségünk van nagyobb mennyiséget tárolni belőle. Nincs domináns íze, ezért bármilyen salátához keverhetjük, növelve ezzel az étel tápanyag és antioxidáns tartalmát. Kiváló K-vitamin-, vas- és mangánforrás. Egész évben hozzájuthatunk, otthoni termesztésénél vegyük figyelembe, hogy csak a keskenylevelű változata télálló.
Petrezselyem
Sajnálatos módon a nyugat-európai konyhákban háttérbe szorult a használata, leginkább a köretek közé sorolták. Számtalan változatával találkozhatunk, a köztudatban leginkább a fodros petrezselyem és a metélőpetrezselyem él. Ha a fodrosat választjuk, érdemes csínján bánni vele, mert íze kesernyésebb, mint a sima levelűé. Kiváló A-, C- és K-vitaminpótló, a szív-és érrendszeri betegségek ellen is hatékony a gyulladásellenes és antioxidáns hatása miatt. Szendvicsek készítésénél is jól jöhet a friss petrezselyem, de levesekhez, hüvelyesekhez, sajtokhoz is adhatjuk.
Bazsalikom
A paradicsompürék és a pesztók elengedhetetlen ízesítője. Ázsiában nem egyszerű fűszerként tekintenek rá, hanem gyógyításra és vallási célokra is használják. Változatai: kámforbazsalikom, kerti bazsalikom, citrombazsalikom, szent bazsalikom. Színe a halványzöldtől a sötét bíborig terjedhet. Fogyasztása gyulladáscsökkentőként is funkcionálhat, főleg olyan betegségeknél hasznos, ahol a gyulladás a fő probléma. Bátran nevelhetünk otthon is bazsalikomot, konyhakertben eláll.