9 mentőautó, 5 orvosi rendelő és több száz önkéntes - Így fog működni az egészségügyi ellátás a Szigeten
Augusztus 10. és 17. között egy kisvárosnyi ember gyűlik majd össze a Sziget fesztiválon; nem csoda, hogy a hatalmas tömeg miatt komoly logisztika megszervezni a rendezvény egészségügyi hátterét. Erről tartott sajtótájékoztatót Gerendai Károly, a fesztivál főszervezője az OMSZ igazgatójával, Máté Gáborral, a Sziget vezető orvosával, Dr. Szeles Gézával és Dr. Zacher Gábor toxikológussal.
Túlbiztosították a Szigetet
„Komoly logisztika a biztonság megszervezése” - így kezdte Gerendai Károly, a Sziget főszervezője a fesztivál egészségügyi és biztonsági hátterének taglalását. Gerendai nem túlzott: augusztus 10. és 17. között egy kisvárosnyi ember, kb.80-90 ezer fő fog összegyűlni a Hajógyári-szigeten, úgyhogy nagy összefogásra van szükség a gépezet működtetéséhez.
„A Sziget nagyon biztonságos hely, hiszen az emberek azért jönnek ide, hogy szórakozzanak, nem azért, hogy botrányt csináljanak. Minden egyes elemében túlbiztosítjuk a rendezvényt, de ez nem jelent semmit. Ha a látogatók nem vigyáznak magukra, mi sem tudunk rájuk vigyázni” - szögezte le Gerendai.
A mentősök készenlétben állnak
A Sziget egészségügyi hátterének biztosításában rengetegen vesznek részt. A mentők előre kidolgozott mentési terv alapján felügyelik a rendezvényt; Máté Gábor, az OMSZ főigazgatója elmondta: éjszakánként 9 esetkocsi áll majd készenlétben, de lesz sürgősségi ambulancia, és ha szükséges, mentőhelikoptert is hívhatnak (a gép a Sziget területén 3 helyen is le tud szállni). Nappal a kapacitás kétharmadával készülnek, 6 esetkocsi látja majd el a sérülteket.
Az egészségügyi szektor vezetését egyébként Dr. Szeles Géza fogja ellátni, aki hangsúlyozta: a betegeket egy 300 négyzetméteres, légkondicionált, pormentesített sátorban fogják kezelni. Itt 5 rendelőt alakítanak ki, lesz háziorvosi és egyszerűbb szakorvosi ellátás, 12 ágyas fektető, detoxikáló és traumatológia is.
A Sziget területét 9 szektorra osztják, és szektoronként 3 segítő, azaz helper fogja figyelni, nem történik-e valami baj. Dr. Szeles Géza szerint ugyanis a rendszer nem arra épül, hogy majd valaki jelez nekik, hogy rosszul van. „Egy gyors beavatkozó egységet hoztunk létre; 600 önkéntes dolgozik velünk, vannak közöttük segítők, tolmácsok, beteghordók, szóval mindenki, aki a hasznos részt tud vállalni a betegek ellátásában.” - így az orvos.