Rák kezelése zöldséggel, gyümölccsel?
A gyümölcsök és zöldségek egészségesek, ez nem újdonság. De azt tudta, hogy a növényi eredetű anyagokban gazdag táplálkozással csökkenthető a rák kialakulásának kockázata? Most megtanulhatjuk, melyek azok a zöldég- és gyümölcsfélék, amelyek a daganatos megbetegedések ellen segítségünkre lehetnek.
A gyümölcsök és zöldségek egészségesek, ez nem újdonság. De azt tudta, hogy a növényi eredetű anyagokban gazdag táplálkozással csökkenthető a rák kialakulásának kockázata? Most megtanulhatjuk, melyek azok a zöldég- és gyümölcsfélék, amelyek a daganatos megbetegedések ellen segítségünkre lehetnek.
A sötétlila héjú zöldségek, különösen, amelyek a bogyós növényekhez tartoznak, sok antioxidánst tartalmaznak, amelyek védhetnek a rákkal szemben. Ezek különösen ízletesek, ha olívaolajban sütjük meg őket. Ugyanakkor miután sok olajat felszívnak, jobb, ha figyelünk a mennyiségekre, az alakunk megtartása érdekében. A padlizsánban megtalálhatók ezek az antioxidánsok, de a zöldség egytálételekben is, mint a lecsó, a muszaka és a görög felfújt.
Miután nagy mennyiségben tartalmaz glükozinolátokat, a karfiol is nagy valószínűséggel segíthet a védekezésben. A téli gyümölcsök és káposztafélék hasonlóképp. Folsavat tartalmaznak, a sejtnövekedést segítik elő és sok bennük a ballasztanyag. A káposztafélék például sonkával és sajttal gyorsan elkészíthetők, de felfújtnak is alkalmasak.
A karfiolok zöld típusai tartalmazzák a másodlagos növényi anyagnak számító szulforafánt, ami a szakértők szerint a rák elleni védekezésben igen nagy szerepet játszik. Sok a rákot késleltethető anyagot életben tarthat, a brokkoli viszont gyorsan elkészíthető. Párolva vagy enyhén megsütve fejti ki leginkább a hatását. Köretként is tálalhatjuk, hal vagy csirke mellé. Pozitív hatása miatt az ázsiai konyhában is sokszor használt.
Mint minden káposztaféle, úgy a leveles káposzta is gazdag glükozinolátokban, rákos megbetegedést megelőző hatása miatt. Ezen kívül sok C-vitamint és értékes ásványokat tartalmaz. Németország északi területein legtöbbször halételek és sült sonka kísérője.
A piros gyümölcsök fenolsavakat tartalmaznak, melyek szintén jók a daganatok ellen. A kínai gyógyászat például málnával kezeli a látási problémákat is. Tehát ha valakit egy szelet málnatortával lepünk meg, egyúttal az egészségéért is sokat teszünk.
Bár egy kicsit savanyú, akkor is flavonoid van a ribizliben, s ez az anyag valószínűleg szintén ellenálló hatással bír a tumorokkal szemben. Ha a piros orvosi „csodát” nem szívesen kóstoljuk magában, próbáljuk ki habcsókként. Az alacsonyabb kalóriatartalmú sütemények is kellemesen ízesíthetők vele.
A flavonoidok a cseresznyében is megtalálhatóak. Magában is nagyon ízletes, akárcsak süteményekben, tortában vagy lekvárként. Magas hőmérsékleten viszont sok értékes anyagot veszít a gyümölcs, ezért a legjobb, ha frissen fogyasztjuk. Ezért aztán tényleg kár, hogy csak nyáron terem.
Egy lehetséges védekezés a rák ellen a szulfid, ami gazdagon megtalálható a fokhagymában. Az egyetlen probléma, hogy ez az anyag sütés és főzés során eltűnik – és hát ki fogyasztaná szívesen magában a fokhagymát? Ám vannak egyéb jó tulajdonságai is: serkenti a vérellátást, szabályozza az emésztést, könnyíti az anyagcserét. A kellemetlen szag ellen, ami a fokhagyma elkészítésével jár, segít például a petrezselyem.
A szulfidokkal a póréhagyma is büszkélkedhet, amely gyakran köretként szerepel az étrendben. Jól passzol a hús-és halfélékhez és édeskés íze miatt még a gyerekek is kedvelni szokták. A zöld spárga is pompás, például ha a póréhagymából készült krémlevest ízesítjük vele. Egy apró hátrány: a póréhagyma nem bírja sokáig, hamar megsavanyodik.
A narancs magas C-vitamin tartalmával nem csak a megfázás ellen jó, flavonoid tartalma miatt a rák elleni védekezésben is hasznos lehet. Eggyel több ok, hogy az édes citrusféléket fogyasszuk. Értékes anyagokat találunk különösen a fehér héjban. Egészségesebb ezért, ha a szeletelésnél nem távolítjuk el teljesen ezt a réteget.
A paprika karotin tartalma sokban segíti egészségünket: erősíti az immunrendszert és késleltetheti a tumorok megjelenését. Általában a karotin a sárga és piros hüvelyes növényekben található meg. A legjobb, ha a zöldségeket felszeleteljük és úgy sütjük meg.
Nem csak a káposztafélék, hanem a vörös retek is tartalamaz glukozinolátot. Emellett ez a zöldség is sokat segít megfázás és emésztési problémák esetén. Praktikus, mert nem körülményes az elkészítése. Ráadásul egy retek mindössze egy kalóriát tartalmaz. A fehér retekről is elmondható mindez, ami különösen finom, ha a salátába tesszük frissen, vagy akár öntetet készítünk belőle.
A kelbimbó gazdag glukozinolátban, folsavakban, serkenti a sejtnövekedést és kedvez a vérképződésnek is. Különösen egészséges ez a téli gyümölcs a hölgyek számára. Köretként nagyon jól illik a vöröshúsokhoz, mint amilyen a bárány vagy a marha. Sőt, szalonnával elkészítve is kitűnő.
A kékszőlő is nagyon egészséges, a B-vitaminok szinte minden típusa megtalálható benne, ahogyan gazdag C-vitaminban és nyomelemekben is. És nem mellesleg tartalmazza a rákmegelőző flavonoidokat is. Ebből következik, hogy a vörösborban is megtaláljuk őket, nem véletlen, hogy az orvosi tanács szerint egy-két pohár naponta meghosszabbítja az életet.
A céklában is megtalálhatók a flavonoidok és a glukozinolátok. Ez a zöldég egyensúlyban tartja a vérnyomást és az emésztést. Az egyetlen probléma vele, hogy az elkészítése kissé körülményes. Ha nincs sok időnk bíbelődni vele, vegyünk a boltban kapható kész céklából egy üveggel. Az ipari felhasználás során sem veszíti el értékes anyagait ugyanis.
A spenót rákmegelőző hatását a karotinoidokon keresztül fejti ki, valamint gazdag vitaminokban, nyomelemekben és vasban. Legegészségesebb frissen fogyasztva, gyorsan és egyszerűen elkészíthető mindamellett. A levelek megtisztítása talán kicsivel több időnket veheti el.
Likopintartalma miatt, ami egy vörös színű karitinoid, a paradicsom is rákmegelőző. A legjobban akkor fejti ki hatását, ha magas hőmérsékleten pürésítjük. A paradicsomleves és a paradicsomlé is egészségesek természetesen, sőt még a ketchupban is fellelhető az értékes anyag.
A kelkáposzta a többi káposztaféléhez hasonlóan nagyobb mennyiségben tartalmaz glukozinolátokat. Emellett gyorsan és könnyen előkészíthető, csupán az apróbb részek levágása igényel néhány plusz percet. A sült marhahúshoz remekül illik, de ízletes felfújtat is varázsolhatunk belőle.
A hagyma magas szulfidtartalma miatt a szakértők szerint is védhet minket a rákkal szemben. Azonban magas hőmérsékleten a hagyma is elveszíti értékes anyagait, ezért aki szeretne kapni ezekből, jobb, ha nyersen fogyasztja el. Saláta kiegészítője is lehet.
Gönczi Petra