Paradicsom szívinfarktus ellen
Azt hinnénk a paradicsomról, hogy igazi magyar zöldség, pedig őshazája Peru, ahol régen gyomnövényként tekintettek rá. Hazánkba csak később, az 1800-as évek vége felé jelent meg.
A növényről
A ma már az egész világon ismert és termesztett növény kezdetben csak Közép- és Dél-Amerika területén volt megtalálható. Szinte már gyomnövényként tartották számon, fogyasztását nem ajánlották, mert a zöld, még éretlen termések tartalmaznak egy úgynevezett szolanin nevű szteroid alkaloidát, ami tényleg bódulatot okoz, de érés közben elbomlik ez az anyag. A növényt palántaként érdemes elültetnünk, virága sárga, a kezdetben sárga kis bogyók érés közben válnak pirossá.
Gyógyhatásai
A paradicsom egyik jellegzetes tulajdonsága, hogy gyakori fogyasztása megakadályozza a vérrögök keletkezését, így az esetleges infarktusokat is. A paradicsomban is rengeteg vitamin és a szervezetünk számára fontos ásványi anyag található. Legjelentősebb a C-vitamin tartalma, de emellett A- és B-vitaminokat is tartalmaz. Almasav, citromsav és borostyánkősav mellett, karotin, magnézium, kalcium, nátrium fedezhető fel benne nagyobb mennyiségben. Rákmegelőző hatása a likopén nevű antioxidánsból származik. Ásványi anyagtartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszert, segíti az emésztést. Emellett egy tomatin nevű vegyületet is tartalmaz, aminek mikrobaölő hatása ismert.
Felhasználása
A paradicsomot rendkívül sok féleképpen felhasználhatjuk, fogyaszthatjuk nyersen, salátában, meg is főzhetjük lecsónak, összepréselve frissítő italt kapunk belőle. Valamint a paradicsom egyike azon kevés zöldségeknek, amelyből koktélt tudunk készíteni, méghozzá a Bloody Mary-t. A paradicsomot a bőrgyógyászok tisztító arcpakolásnak is ajánlják.