Ne spájzoljunk be tablettákból - Ezért együnk eleget B-vitaminból
Emberek ezrei, milliói élnek nap mint nap úgy, hogy egy vagy több gyógyszert szednek illetve diétát tartanak megfelelő egészségi állapotuk fenntartása érdekében. De vajon tényleg az egészségüket tartják ezzel fenn? Biztos, hogy a koleszterinszint nem javítható, egyes betegségek nem gátolhatók meg más, természetes módon is? A témával kapcsolatban Dr. Bezzegh Attila laboratóriumi szakorvossal beszélgettünk.
Tabletták és szigorú diéta
Vajon hány ember bízza rá az életét manapság egy-két tablettára és okoz magának kellemetlen érzéseket azzal, hogy szigorú diétán él? Teszi mindezt annak érdekében, hogy ne emelkedjen a koleszterinszintje, ha az már amúgy is magas, illetve ne adjon esélyt egyéb, komoly betegségek kialakulásának.
Régóta nem titok, hogy a vérsavóban mért megnövekedett koleszterinszint, valamint annak egyik frakciója, az LDL koleszterin emelkedett értéke a szív- és érrendszeri megbetegedések rizikóját fokozza – növelve a szívinfarktus, az agyvérzés, agyi infarktus kialakulásának az esélyét.
Meglepő eredmények
Ám a zsír-anyagcserével kapcsolatban a közelmúltban új felfedezések láttak napvilágot. Több orvosszakmai társaság is újragondolta az összefüggéseket a diéta, az összkoleszterin szint, a koleszterincsökkentő kezelés és a valódi kockázatok között. Megjelent például az Egyesült Államokban egy szakértői anyag 2015 februárjában, mely egyértelműen állítja, hogy nem probléma a túlzott fogyasztás koleszterin esetén, a bizonyítékok szerint nincs kapcsolat a szívbetegségek és a táplálkozással magunkhoz vett koleszterin között.
Ez igen meglepőnek tűnhet, különösen, ha belegondolunk, hányszor bogarásztuk alaposan a boltban a termékcímkéket. Ezek szerint diétával nem igazán csökkenthető a koleszterinszint?