Hogyan védekezzünk a kullancsok ellen?
Bizonyára mindenki tisztában van vele, hogy a kullancsok nemcsak az állatokra, hanem az emberekre is veszélyesek. Mivel a meleg idő beköszöntével sokkal többen veszik hátukra a hátizsákot, lábukra a túrabakancsot és vágnak neki egy-egy közeli erdőnek családjukkal vagy párjukkal, fontos tudni, hogyan kell védekezni a súlyos betegségeket hordozó kullancsok ellen!
Védelem
Bármilyen meleg van, igyekezzünk ésszerű határokon belül jól beöltözni, hogy az apró kullancsok ne tudjanak hozzáférni bőrünkhöz. Ehhez legjobb megoldás egy lengébb hosszú ujjú garbó. A nadrág szárát tűrjük be a zokniba, hogy ne tudjanak alatta bemászni.
Időről időre álljunk meg, vizsgálunk át magunkat, nem támadt e ránk egy-egy apró "fenevad". Világos öltözéken a kis fekete kullancsokat sokkal könnyebb meglátni. Érdemes beszerezni egy jó minőségű kullancsriasztót, és alkalmanként befújni vele magunkat (létezik kenhető változat is). A készítmény körlülbelül három órán keresztül véd a kullancsoktól.
A kullancsok által terjesztett betegségek közül a legkomolyabb veszélyt a Lyme-kór és az agyvelőgyulladás jelenti. Aki gyakran jár kirándulni, vagy kullancsok által erősen fertőzött helyen lakik, annak érdemes elgondolkozni a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás elleni védőoltáson. Fontos tudni, hogy attól, hogy valaki beoltatta magát, még vigyázni kell, mert az oltás csak az agyvelőgyulladás ellen nyújt védelmet.
Ha kutyával indulunk a szabadba, az ő védelméről is gondoskodnunk kell. Vizsgáljuk át őket is hazatérés után, mivel a szőrükben megbújó kullancsokat behurcolhatják a lakásba. A kutyák és a macskák egyébként egy pár perces kerti tartózkodás alatt is képesek kullancsot begyűjteni. Kedvenceink védelmére különböző cseppek, porok és nyakörvek léteznek. Mindig figyelmesen olvassuk el a használati utasítást: a kutyának való szer nem biztos, hogy alkalmas a macskának is! Kérjük ki az állatorvos véleményét, mi lenne a legjobb állatunknak.
Ha már megtörtént a baj:
Akkor sem kell pánikba esni, ha a kullancs minden óvintézkedés ellenére mégis megcsípett minket.
Mit ne tegyünk?
A kullancsot ne csavargassuk, ne égessük, és ne kenjünk rá semmit.
Mit tegyünk?
A kullancsot minél előbb el kell távolítani! Nem szükséges orvoshoz menni, magunk is megszabadulhatunk tőle a következő módon: fogjuk meg a csipesszel a kullancsot a feji részénél, a lehető legközelebb a bőrünkhöz. Ezután húzzuk a megragadott állatott finoman és egyenletesen, de határozott mozdulattal hátra. A művelet után a sebet, a csipeszt, illetve a kullancsot eltávolító személy kezét fertőtlenítsük. A sebet mindenképpen ragasszuk le tapasszal, hogy ne fertőződhessen el a seb! A kiszedett kullancsot őrizzük meg egy dobozban.