Fókuszban a hát- és derékfájdalom - 3. rész
A különböző hátfájdalmakat még egy jó csontkovács illetve masszőr is csak időlegesen tudja meggyógyítani, a kezelést vagy kezeléssorozatot követően azonban mindenképpen életmódváltásra lesz szükség. Sokan nem tudják, hogy a gerinc épségének megőrzése, erősítése érdekében - a rendszeres és minőségi mozgás beiktatása mellett - az egészséges táplálkozás is sokat segíthet. A krónikus fájdalom mögött sok esetben akár az elhízás, a túlsúly is állhat, melynek következtében a hát és a gerinc túlzott terhelése következik be, így a gerincoszlopra nehezedő teher súlyosbítja a panaszt. Szakemberrel megkonzultált, étrendbeli változtatással és kellő, de nem túlzásba vitt testmozgással mindez(ek) megelőzhető(k), illetve mérsékelhető(k) a gyakori hát- és/ vagy derékfájásos tünet(ek). Benke Rita természetgyógyásszal és életmódszakértővel összegyűjtöttünk 8+1 hasznos tanácsot az olvasó számára, melyek következetes betartásával sokat tehetünk hátunk védelmében, gerincünk épségének megőrzésében, illetve a már kialakult panaszok enyhítésében.
1. Csontok erősítése célzottan és természetesen!
Az első és legfontosabb, hogy kalciumban, magnéziumban, aktív D-vitaminban gazdag étrend - a csontok megerősítésével megelőzhetjük a mozgásszervi megbetegedéseket, fontos tudni azonban, hogy ezek felszívódása, hasznosulása más anyagoktól, elemektől és vitaminoktól is függ, melyek együttes bevitelére is fokozottan ügyelnünk kell! Kalciumban bővelkedő zöldségek- gyümölcsök, élelmiszerek például a szója (a kalcium mellett ösztrogént is tartalmaz, így csak módjával fogyasszuk!), a rozskenyér, a petrezselyem, a különféle olajos magvak, valamint az „igazi” kakaópor. D-vitamin hiányában a kalcium nem tud felszívódni a belekből, és nem tud beépülni a csontokba. Elsődleges D-vitamin forrásunk a napfény, így - természetesen betartva az egészséges napozás szabályait - naponta sütkérezzünk a napsütésben, emellett fogyasszunk sokat a következőkből: vaj, margarin, sajt, tojás. Magnéziumot tartalmazó élelmiszerek pedig a zabkorpa, a gyümölcsök, olajos magvak, búzacsíra, a száraz hüvelyesek illetve a salátafélék.
A spenót, sóska, zeller és rebarbara bár tartalmazza a szervezet számára szükséges kalciummennyiséget, ezekben a zöldségekben nem kevés oxálsav is van, mely - sajnos többen nem tudják, hogy bizony - gátolja a bennük lévő kalcium felszívódását.
2. Húst, tejet csak módjával!
Minden mozgásszervi problémára, így a hátfájásra is vonatkoztatható, hogy kevesebb állati eredetű élelmiszert kell fogyasztani, különösen igaz ez a foszforban gazdag húsra, húskészítményekre és belsőségekre, valamint a tejre. Hogy miért is? A fehérjék a legnehezebben emészthető tápanyagok, főként másfajta fehérjékkel párosítva (pl. panírozott hús, babgulyás, szója és hús együtt, tejfölös hús, stb.)
Minden betegség esetén arra kell törekedni, hogy tápláló, de egyben könnyen emészthető ételeket fogyasszon a beteg, hogy a szervezete energiáit ne az emésztésre, hanem a gyógyulásra fordíthassa. Ráadásul a testünkből lassan vagy egyáltalán ki nem ürülő fehérjék húgysav formájában rakódnak le, elsősorban az ízületekben vagy jelen esetben a gerincben is.
3. Banánnal lelki nyugalmunkért!
Ha a bennünk felhalmozódó feszültség már hátfájdalommal társul, a kiegyensúlyozottság eléréséhez fogyasszunk banánt, ugyanis komoly B6- vitamin- és triptofánforrásként az idegsejtek közötti egészséges információáramlást segíti elő (a B6- vitamin a szerotonin és dopamin nevű neurotranszmitterek szintézisében meghatározó szerepet játszik), valamint (a triptofán révén) serkenti a szerotonintermelést, mely szintén egy nyugtató szerepet játszó neurotranszmitter.