Életmódváltás lépésről-lépésre! Ha ezeket betartod, nem kell többé félned a kudarctól
Az életmódváltás nem egyszerű dolog, a legtöbb esetben elég gyorsan kudarcba is fullad. Ha azonban biztos alapokra építkezel, én nem vársz csodát egy hét alatt, hihetetlen sikerekben lehet részed. Mutatjuk is, hogy kezdj neki!
1. Kötelezd el magad!
Ha nem tudod, hogy miért teszed mindezt, hogy mit akarsz elérni, akkor nincs iránytűd, nem tudod, hogy merre tartasz. Minden esetben fogalmazd meg magadnak, hogy mi motivál Téged arra, hogy életmódot válts! Az a legbiztosabb, ha ez egy belső késztetés, és nem csak azért, mert a „Gizi is paleózik!” vagy „A férjem azt mondta, hogy nagy a fenekem!”. Akkor tudsz kitartó lenni, ha megvan az az ok, ami a tüzet táplálja majd útközben.
Ilyen célok lehetnek például, hogy egészségesebben szeretnél élni, jobban akarsz kinézni és így magabiztosabb lennél, több energiát szeretnél a napi rutinokhoz, nagyobb életkedvet, strapabíróbb idegrendszert, egészségesebb testet idősebb korra, aminek az alapjait most kell lerakni stb. Mindegy, mi a cél, de mondd ki, írd ki, lásd minden nap! Ez lesz az útközben felmerülő miértjeidre a válasz.
2. Életmód, nem diéta
Fontos, hogy az életmódváltás nem diéta, nincs határozott ideje és kőbe vésett szabályai és nem arról szó, hogy mostantól legelned kell. Mértéktartásról és alternatív étkezési megoldásokról szól, és ami még fontos, hogy a középútról. Az egésznek a lényege, hogy a szerinted káros életviteli szokásaid helyére megpróbálsz új, egészségesebb alternatívákat (is) beépíteni. Ez nem megy egyik napról a másikra, nem verseny, hanem életmód. Szépen lassan haladva lehet csak egy tartós, hosszabb távra szóló szokásrendszert kiépíteni.
Ne akarj mindent egyszerre megváltoztatni. Ismerkedj az alternatív megoldásokkal, légy megfontolt és persze légy mértéktartó, ismerd a „miértjeidet”, szelektáld az élelmiszereket, gyűjts magad köré társakat, követőket, kezdj el mozogni, de mindenek előtt határozd el magad, hogy képes vagy rá. Mert képes vagy rá, ha valóban szeretnéd.
3. Vonj be másokat is!
Ha sorsközösséget vállalsz másokkal, illetve mások veled, akkor együtt könnyebb. Gondolj bele, mennyivel jobb, ha otthon a pároddal, vagy a gyerekkel támogatjátok egymást, így nem kell külön főzögetned, mindenki egységesen, egészségesebb alternatívák mentén étkezik. Ráadásul amikor megtorpannál és visszaállnál a korábbi életmódra, ott van valaki, hogy kitartásra buzdítson és figyelmeztessen arra, hogy miért csinálod.
#20percegészség (x)
Azt, hogy az egészséges életmód mennyire fontos, senki sem vitatja, az odáig vezető út azonban sokszor nehezebb, mint gondolnánk. Ebben próbál segíteni az MKB Bank nemrég elindított #20percegészség programja, ahol olyan kézzelfogható és inspiráló tippeket adnak az olvasóknak, amelyek mindössze napi 20 perc ráfordítással könnyen beépíthetők a rohanós hétköznapokba. Próbáld ki te is a mentorok 20 perces egészségtippjeit, vagy ha úgy érzed, egyedül nem lenne elég kitartásod, csatlakozz a program Facebook csoportjához, ahol további hasznos tanácsokat oszthattok meg egymással. Mert az egészség a legjobb befektetés!