Egészség

Narancsbőr: nem csak esztétikai probléma, súlyos betegséget is okozhat

Egyre elterjedtebb, hogy valakinek laza a kötőszövete; ez azonban nemcsak a narancsbőr kialakulásával jár, hanem számos súlyosabb betegséget is okozhat. Szakértőnk, Dr. Gajdács Ágnes cikkét olvashatjátok.

Segítség, laza a kötőszövetem!

„Mit tehetek a laza kötőszövet ellen?”- teszik fel gyakran a kérdést az érintettek, akik legtöbbször a narancsbőrre gondolnak a laza kötőszövet említésekor, és igazuk is van, hiszen a cellulit kialakulásának valóban ez az egyik oka. A laza kötőszövet azonban nemcsak esztétikai, hanem az egészségi állapotunkat is befolyásoló probléma.

A kötőszövet titkai

A bőr középső és alsó rétege, az irha és a bőralja képezi a bőr alatti kötőszövetet, de nemcsak a bőrben, hanem egyéb területeken is található kötőszövet. Az irha laza rostos kötőszövet, kollagénből és egyéb rugalmas rostokból, kötőszöveti sejtekből áll. Itt találhatók a bőrt tápláló erek, amelyek a tápanyagellátás mellett a hőszabályozásban is fontos szerepet töltenek be, valamint s a hő-, fájdalom-, nyomás- és tapintás receptorok többsége. A bőralja réteget pedig a zsíros kötőszövet alkotja.

A kötőszövet főleg az ún. alapanyagba ágyazódott rostokból (pl. kollagén, elasztikus rost) áll, ezek mennyisége, sűrűsége, milyensége teszi a kötőszövetek egyes fajtáit rugalmassá, másokat keménnyé és merevvé. A kötőszövetek közé tartoznak pl. ínszalagok, inak, a porc, és a zsírszövet.

A narancsbőr nyomában

A narancsbőr a bőr alatti kötőszövet, és az itt található zsírsejtek működési zavara és kóros elfajulása, ami főleg a körte zsírraktározási típusúakra jellemző. A narancsbőr nemcsak súlyfelesleg esetén, hanem normál testsúlyúaknál is létre jöhet, kialakulásában szerepet játszik a laza kötőszöveti állomány, a helyi vér- és nyirok-mikrokeringés zavara. A lazább kötőszövet rostjai között a zsírsejtek akár az eredeti méretük 60-szorosára is megnőhetnek, így még jobban összenyomják a nyirokereket, nyirokpangás alakul ki, romlik a helyi anyagcsere, a rugalmas rostok száma és rugalmassága csökken, és a zsírsejtek a felszín felé terjeszkedve kiboltosulnak.

A narancsbőr kialakulásában genetikai, hormonális és életmódbeli hatások is közrejátszanak. A narancsbőr már tizenéves korban megjelenhet, de a fogamzásgátló tabletta, vagy a terhesség hatására is létrejöhet. Gyakran 40 éves kor felett alakul ki, mert ilyenkor a rugalmas rostok mennyisége évről évre jelentősen csökken, a bőr veszít a rugalmasságából, hajlamossá válik a megereszkedésre, lazaságra, ráncosodásra, viszont nő a zsírréteg vastagsága.

Lapozz, a cikk folytatódik a következő oldalon!

Fotó: 123rf.com

Oldalak

Egészség
Lifestyle
Milliókat ejt ámulatba a nő videó-sorozata. Ez tényleg krimibe illő.
Lifestyle
Ha meghalljuk a zsíros étel kifejezést, legtöbbünknek valószínűleg az egészségtelen gyorsételek jutnak eszébe. Az igazság viszont az, hogy rengeteg olyan zsíros, olajos étel van, amelyekre a...
Sztárok
Jane Austen legendás regényíró munkásságáért egy egész világ rajong, akad viszont néhány különösen érdekes részlet az életében, mely még a legnagyobb rajongókat is megdöbbentheti.